Proglašavajući presudu u korist farmaceutskih kompanija, sudija suda u Kaliforniji je rekao da strana koja je podnijela tužbu nije uspjela dokazati da je lažni marketing kompanija doveo do porasta propisanih nepotrebnih recepata za opijate, javlja AP.
Sudija je u ponedjeljak presudio da farmaceutske kompanije nisu odgovorne za krizu zloupotrebe opijata u toj saveznoj američkoj državi.
Države i lokalne vlade širom SAD podnijele su više od 3.300 tužbi protiv proizvođača lijekova zbog krize s opijatima koja posljednju deceniju potresa američko društvo.
Jučerašnja odluka suda označila je prvu pobjedu farmaceutskih kompanija u slučajevima kada su ljudi masovno postajali ovisni o opijatima koje su im ljekari prepisivali za tretiranje drugih teškoća ili oboljenja.
Kompanija "Johnson & Johnson" (J&J) i tri glavna američka distributera lijekova - McKesson Corp, Cardinal Health Inc i Amersource Bergen - trenutno rade na finaliziranju dogovora o isplati sume od 26 milijardi dolara (22,4 milijarde eura) za rješavanje hiljada slučajeva koji se vode protiv ovih kompanija širom zemlje.
Odluka suda u Kaliforniji odnosi se na kompaniju J&J, Allergan, podružnicu AbbVie Inc kompanije, Endo International, Teva Pharmaceutical Industries i druge.
Kalifornijski okruzi Santa Clara, Los Angeles i Orange te grad Oakland navode da je lažni marketing ovih kompanija direktno proizveo dezinformiranost šire javnosti o opasnostima prekomjerne upotrebe opijata, pozivajući ih da plate više od 50 milijardi dolara odštete pacijentima, uz sudske kazne.