OGLASILI SE

MMF: Bankrot Rusije je moguć

Devalvacija nacionalne valute, rublje, već je značajno umanjila kupovnu moć ruskog stanovništva, kazala je Georgijeva

Međunarodni monetarni fond. AGENCIJE

A. O.

13.3.2022

Međunarodni monetarni fond više ne smatra nemogućim da Rusija prestane plaćati svoje dugove, ali to ne bi trebalo izazvati globalnu financijsku krizu.

- Više ne smatramo da je ruski prestanak plaćanja nevjerojatan - rekla je čelnica MMF-a Kristalina Georgijeva u intervjuu za američku televizijsku kuću CBS danas. 

Dodala je da je zbog sankcija uvedenih kao rezultat invazije na Ukrajinu, Rusija sada u opasnosti od ulaska u duboku recesiju, prenosi dpa.

- Devalvacija nacionalne valute, rublje, već je značajno umanjila kupovnu moć ruskog stanovništva - kazala je Georgijeva.

Neispunjavanje obaveza

Međunarodne devizne rezerve ruske središnje banke uglavnom su blokirane kao rezultat sankcija, što Rusiji otežava stabilizaciju tečaja rublje.

- Rusija ima novac za servisiranje svog duga, ali ne može mu pristupiti. Osim toga, servisiranje državnog duga u stranim valutama poput američkih dolara ili eura postalo je sve kompliciranije - rekla je Georgijeva.

Upitana bi li takvo neispunjavanje obaveza moglo izazvati financijsku krizu širom svijeta, odgovorila je za sada ne. 

- Ukupna izloženost banaka u Rusiji iznosila je oko 120 milijardi dolara, iznos koji, iako nije beznačajan, nije sistemski relevantan - rekla je Georgijeva, prenosi Reuters.


Umanjiti prognozu

Georgijeva je prošlog tjedna rekla da će MMF umanjiti prethodnu prognozu za globalni gospodarski rast od 4.4 posto u 2022. kao rezultat rata, ali je rekla da je ukupan smjer i dalje pozitivan.

Ona je za CBS kazala da je rast ostao snažan u zemljama poput Sjedinjenih Država koje su se brzo oporavile od pandemije koronavirusa. 

- Uticaj bi bio najozbiljniji u smislu povećanja cijena roba i inflacije, što bi potencijalno moglo dovesti do gladi i nesigurnosti opskrbe hranom u dijelovima Afrike - rekla je.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.