Otrovna pilula, koju su osmislile advokatske firme 1980-ih da bi zaštitile kompanije od korporativnih pljačkaša, u suštini omogućava cilju preuzimanja da preplavi tržište novim akcijama ili dozvoli postojećim akcionarima koji nisu ponuđači da ih kupe uz popust. To znači da svako ko pokušava da preuzme kompaniju mora direktno pregovarati sa odborom.
Pilula će se pokrenuti kada bilo koji pojedinac ili grupa ljudi koji rade zajedno kupe 15 posto ili više akcija Twittera.
Elon Mask trenutno posjeduje više od devet procenata, piše portal "The New York Times".
Twitter je saopćio da će plan biti na snazi do 14. aprila iduće godine, dodajući da to neće spriječiti kompaniju da vodi razgovore o prodaji sa bilo kojim potencijalnim kupcem. Rečeno je da će mehanizam dati više vremena za pregovore o dogovoru.
Mask je u četvrtak najavio svoju namjeru da kupi uslugu društvenih medija, kupovinu za koju je vjerovao da će mu omogućiti da poništi politiku moderiranja Twittera.
Twitter je pokušao da se sukobi sa najbogatijim čovjekom na svijetu posljednjih nedjelja dok je kupovao njegove akcije. Prošle sedmice Twitter je Masku ponudio mjesto u odboru. Odbio je tu ulogu u subotu i obavijestio Twitter u srijedu uvečer o svojim planovima za kupovinu. Twitter je u saopćenju naveo da je njegov plan „sličan drugim planovima koje su usvojile javne kompanije u uporedivim okolnostima“.