Američki Stejt Department pisao je o glasnogovorniku Kremlja Dmitriju Peskovu (Dmitry), odnosno "šefu" ruske propagande o ratu u Ukrajini.
- Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov igrao je ključnu ulogu u propagandnim i dezinformacijskim kampanjama za prikrivanje najstrašnijih zloupotreba Kremlja, uključujući korištenje hemijskog oružja i vojne napade u kojima su ubijani civili - navodi Stejt Department.
Stejt Department podsjeća kako je Peskov uz Putina od 2008. godine i da je od tada igrao ključnu ulogu u propagandnim i dezinformacijskim kampanjama za prikrivanje veza Kremlja s trovanjem bivšeg ruskog obavještajca Aleksandra Litvinenka 2018., kao i bivšeg vojnog obavještajnog povjerenika Sergeja Skirpala i njegove kćerke Julije, te trovanje opozicionara Alekseja Navaljnog.
- U svim tim slučajevima, službeni i neovisni izvori razotkrili su dezinformacije Kremlja i utvrdili izravnu odgovornost Kremlja. Služenje Putinu bilo je unosno za Peskova, a uprkos tome što je bio državni službenik tokom cijele karijere, on i njegova porodica sada su multimilioneri - objavio je Stejt Department.
Podsjetili su da je Peskov, prije početka ruske invazije, u nekoliko navrata negirao da Rusija nema namjeru da napadne Ukrajinu.
Glasnogovornik Kremlja je pokušao diskreditirati izvještaje zapadnih medija koji su razotkrili pripreme za napad na Ukrajinu, a Peskov je za to vrijeme uvjeravao da Rusija ne predstavlja prijetnju, te da će biti "posljednja zemlja u Evropi" koja će razmišljati o započinjanju rata.
Tvrdnje zapadnih medija je nazivao "provokacijama", "zapadnjačkom histerijom", "lažnjacima" i "manijakalnim ludilom informacija". Međutim, 24. februara, dana kada je započela ruska invazija na Ukrajinu, potvrđeni su medijski izvještaji, čime je potkopan kredibilitet Dmitrija Peskova.
Dok se ruske vojne snage povlače iz dijelova Ukrajine i premještaju negdje drugdje, svijet uči o zločinima Kremlja diljem zemlje, navode iz Stejt Departmenta.
- Human Rights Watch i drugi neovisni izvori dokumentirali su mnoge slučajeve pogubljenja po prijekom postupku, masovnih silovanja i pljačke civilne imovine, zaključujući da su ruske vojne snage počinile ratne zločine.
U Buči i mnogim drugim predgrađima Kijeva pojavili su se slikoviti dokazi raširenih ubistava i mučenja civila, pri čemu su neki pucani iz neposredne blizine, a drugi sa vezanim rukama ili su spaljeni.
Uprkos tim jasnim, činjeničnim i nepobitnim izvještajima, Peskov je bio jedan od ključnih implementatora Kremljovog standardnog dezinformacijskog priručnika poricanja, laži i zamagljivanja.
Kremlj je reagirao na globalno negodovanje nakon dokaza da su njegove snage počinile ratne zločine u Buči tako što je prvo zanijekao bilo kakvu umiješanost u masakr, a zatim propagirao nekoliko lažnih narativa kako bi sakrili istinu.
Peskov je ustvrdio da "kalendarski slijed događaja ne svjedoči u prilog ovim tvrdnjama". Rekao je da su optužbe "neutemeljene", opisujući otkriće masovnih ubistava kao "dobro insceniranu tragičnu predstavu" i "krivotvorinu kako bi se pokušala ocrniti ruska vojska".
Čak i nakon što su "New York Times" i "Reuters" neovisno potvrdili da su civili u Buči ubijeni kada su ruske snage kontrolirale grad, na temelju pregleda video zapisa i satelitskih snimaka, Peskov je inzistirao da su ubojstva bila "rezultat insceniranog krivotvorenja" - ističu iz Stejt Departmenta.
Sjedinjene Američke Države su 3. marta uvele sankcije Peskovu. Australija, Kanada i Evropska unija (EU) također su sankcionirale Peskova.
Ministarstvo financija SAD je 11. marta sankcioniralo trojicu članova uže njegove porodice, koji žive luksuznim životnim stilom koji nije u skladu s platom Peskova kao državnog službenika i koji je vjerovatno izgrađen na nezakonito stečenoj dobiti od veza i saradnje s Putinom.
Članovi Peskove porodice, prema informacijama Ministarstva finansija SAD, imaju carstvo nekretnina čija je vrijednost viša od deset miliona dolara.