Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da se nada da mogu brzo djelovati ako Finska i Švedska podnesu zahtjeve za članstvo u NATO-u, javlja Anadolu Agency (AA).
Stoltenberg je danas govorio na zajedničkoj konferenciji za novinare sa njemačkom ministricom vanjskih poslova Analena Berbok (Annalena Baerbock) nakon neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Berlinu u Njemačkoj. Dotakao se i mogućih zahtjeva za članstvo Finske i Švedske u NATO.
- Na njima je da odluče da li žele u NATO. Mi ćemo poštovati njihovu odluku jer sve suverene zemlje imaju pravo da biraju svoj put. Finska i Švedska su najbliži partneri NATO-a. Ako odluče da podnesu zahtjev za članstvo, to će biti historijski trenutak. Njihovo članstvo u NATO-u će poboljšati našu zajedničku sigurnost, pokazati da su vrata NATO-a otvorena i da je agresija beskorisna - kazao je Stoltenberg.
Komentarisao je i određene zabrinutosti Turske oko pitanja članstva Švedske i Finske u NATO.
- Turska je izrazila određene zabrinutosti i, kao što to uvijek radimo u NATO-u, mi sjednemo za stolom kada se pojave zabrinutosti. Siguran sam da možemo pronaći zajednički jezik i konsenzus o tome kako djelovati po pitanju članstva - rekao je Stoltenberg.
Istakao je da je u okviru sastanka u Berlinu razgovarao i sa ministrom vanjskih poslova Turske Mevlutom Čavušoluom (Cavusoglu).
- Nadam se da možemo brzo napredovati ako Finska i Švedska podnesu zahtjev za članstvo. Turska je jasno rekla da njena namjera nije da spriječi članstvo. Stoga sam uvjeren da možemo riješiti zabrinutosti koje je Turska izrazila, na način kojim neće biti odložen proces pristupanja - dodao je Stoltenberg.
Naglasio je da Švedska i Finska ispunjavaju uslove za članstvo u NATO-u i da su dva najbliža saveznika saveza. Napomenuo je također da se Rusija povukla iz okoline Harkova, da njen napad u Donbasu ne može napredovati i da ne može dostići svoje strateške ciljeve, te dodao da će Ukrajina dobiti rat. Finska i Švedska namjeravaju postati članicama NATO-a koji trenutno ima 30 članica, od kojih dvije angloameričke te 28 evropskih.