Visoka dužnosnica Ujedinjenih nacija za ljudska prava izrazila je zabrinutost kineskim dužnosnicima zbog utjecaja široke primjene mjera protiv terorizma i deradikalizacije na prava Ujgura i drugih pretežno muslimanskih grupa u kineskoj regiji Ksinjiang.
Mišel Bačelet (Michelle Bachelet), koja je posjetila Ksinjiang u okviru šestodnevnog putovanja u Kinu, rekla je da posjeta nije bila istraga, već prilika da se izrazi zabrinutost visokim kineskim čelnicima i otvori put redovnijim interakcijama za podršku Kini u ispunjavanju obaveza prema međunarodnom pravu.
- To mi pruža priliku da bolje razumijem situaciju u Kini, ali i vlastima u Kini da bolje razumiju naše zabrinutosti i potencijalno preispitaju politike za koje vjerujemo da bi mogle negativno uticati na ljudska prava - rekla je na videokonferenciji za novinare prije odlaska iz Kine.
Bačeletine odmjerene riječi, iako se očekivalo, vjerovatno se neće svidjeti aktivistima i vladama poput Sjedinjenih Američkih Država, koji su bili kritični prema njezinoj odluci da posjeti Ksinjiang.
Kineska vladajuća Komunistička partija, koja je oštro odbacila sve izvještaje o kršenju ljudskih prava i genocidu u Ksinjiangu, nije pokazala znake spremnosti za promjenu u izjavi datoj uoči posjete.
U izjavi pripisanoj potpredsjedniku ministra vanjskih poslova Ma Zaoksu (Zhaoxuu) optužene su neke zapadne zemlje za izmišljanje senzacionalnih laži o Ksinjiangu pod krinkom ljudskih prava. Rečeno je da je vlada usvojila zakonske mjere za borbu protiv nasilnog terorizma i donijela sigurnost, stabilnost i prosperitet regiji na sjeverozapadu Kine.
- Kineska strana istaknula je da se u Ksinjiangu uopće ne radi o pitanju ljudskih prava, već se osnovno pitanje tiče očuvanja nacionalnog suvereniteta, sigurnosti i teritorijalnog integriteta - stoji u saopćenju.
Agnes Kalamar (Callamar), glavna sekretarka Amnesty Internationala, rekla je da Bačelet trebala osuditi kršenje ljudskih prava u Ksinjiangu, pozvati Kinu da oslobodi proizvoljno zatvorene ljude i okončati sistemske napade na etničke manjine u regiji.
- Posjetu visoke dužnosnice obilježile su prilike za fotografiranje s visokim državnim dužnosnicima i manipulacija njezinim izjavama od strane kineskih državnih medija, ostavljajući dojam da je ušla ravno u vrlo predvidljivu propagandnu vježbu kineske vlade - dodala je.
Bačelet, koja je prvi visoki dužnosnik UN-a za ljudska prava koji je posjetio Kinu u 17 godina, rekla je da je istaknula nedostatak nezavisnog sudskog nadzora nad sistemom logora za interniranje koji je zahvatio milion ili više Ujgura i drugih etničkih manjina, prema procjeni stručnjaka.
Kina, koja kampove opisuje kao centre za stručno osposobljavanje i obrazovanje za borbu protiv ekstremizma, tvrdi da su zatvoreni. Vlada nikada nije javno rekla koliko je ljudi prošlo kroz njih, javio je AP.