U Evropskom parlamentu se jučer raspravljalo o uvođenju eura u Hrvatskoj od 1. januara 2023. godine.
Lideri država članica EU-a 24. juna su podržali preporuku o ulasku Hrvatske u eurozonu. Prije pristupanja Komisija o tome objavljuje preporuku, Evropski parlament o preporuci daje svoje mišljenje, a nakon toga konačnu odluku donose države članice.
U raspravi održanoj na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta u Strazburu, kao i na glasanju na Odboru EP-a ekonomsku i monetarnu politiku u junu, pokazalo se da pristupanje Hrvatske eurozoni podržavaju najveći zastupnički klubovi. Negativno se tome izjašnjavaju samo dva desna kluba, Identitet i demokratija (ID) te Evropski konzervativci i reformisti (ECR), tradicionalno skeptični prema europskim integracijama.
Kako piše Hina, rumunski eurozastupnik Siegfried Muresan je otvarajući raspravu rekao da se gotovo niko u parlamentu ne protivi ulasku Hrvatske u eurozonu. Međutim, jeste bilo nekih protivljenja.
Istaknuo je kako će uvođenjem eura u Hrvatskoj i Evropska unija biti jača te da će biti jednostavnije putovati, poslovati i investirati.
Povjerenik Evropske komisije za privredu Paolo Gentiloni također je pozvao eurozastupnike da pruže "političku podršku za uvođenje eura u Hrvatskoj" i nazvao to "historijskim korakom za Hrvatsku, koja je još do prije 30 godina bila u ratu".
S Gentilonijem se složila Margarida Markes (Marques) u ime kluba socijaldemokrata S&D, zatim i Georgios Kirtsos (Kyrtsos), iz kluba liberala Renew.
Podsjetivši na rastuću inflaciju i pad privrede u EU-u, predstavnica desničarskog kluba ID France Jamet je, međutim, postavila pitanje "zašto se usred ovih teškoća, ukrajinske krize i covida dozvoljava Hrvatskoj da usvoji jedinstvenu valutu?".
- Ta zemlja nije ispunila niti jednu od 17 preporuka radne grupe za sprečavanje korupcije Vijeća Evrope - tvrdi Jamet.
- Samo će pridonijeti ogromnoj ekonomskoj rupi koja je sve veća usred EU. Prve žrtve bit će mala i srednja poduzeća koje ćete odbaciti bez oklijevanja. Treba stati na kraj tom euru za koji se pokazuje da radi protiv naroda. Ne znam je li hrvatski narod dobio priliku nešto reći o tome - rekla je ona u raspravi.
U kritici širenja eura zatim joj se pridružio hrvatski europarlamentarac Ladislav Ilčić (ECR) rekavši da vladajući u Hrvatskoj nisu o tome željeli raspravljati niti provesti referendum.
Ustvrdio je da uvođenje eura nije "puno dobra donijelo" južnim članicama Unije.
- Nismo ikada koristili prednost vlastite valute jer je za federaliste svih boja jedini politički cilj integracija Hrvatske u neku evropsku superdržavu - rekao je Ilčić.