NOVE PROGNOZE

Ruski rat će nastaviti pogađati ekonomiju bloka, slijedi podsticanje inflacije

Indeks potrošačkih cijena u eurozoni je u junu porastao za 8,6 posto u odnosu na godinu ranije

Ruske vojne snage. AFP / GETTY IMAGES

A. O. / Anadolija

14.7.2022

Rat u Ukrajini izazvat će veliku štetu ekonomskom razvoju Evropske unije (EU) u doglednoj budućnosti, te uzrokovati niži ekonomski rast i rekordno visoku inflaciju, pokazuju najnovije ekonomske prognoze bloka, prenosi Anadolija.

U eurozoni se procjenjuje da će inflacija ove godine dosegnuti stopu od 7,6 posto, a iduće godine pasti na četiri posto.

Indeks potrošačkih cijena u eurozoni je u junu porastao za 8,6 posto u odnosu na godinu ranije.


Porast slučajeva

- Rat Rusije protiv Ukrajine nastavlja bacati dugu sjenu na Evropu i našu ekonomiju - rekao je potpredsjednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis.

Rat je doveo do porasta cijena energenata i hrane koje vode to visoke stope inflacije i opterećuju ekonomski rast i povjerenje potrošača. Sve je veći strah da bi se energetska kriza mogla pogoršati ako Rusija dodatno smanji isporuke prirodnog gasa ili potpuno zatvori slavine dok evropske zemlje nastoje popuniti svoje rezerve prije zime.

- Rizici za prognozu ekonomske aktivnosti i inflacije u velikoj mjeri zavise od razvoja rata, a posebno njegovih implikacija na snabdijevanje Evrope gasom - navodi se u saopćenju Evropske komisije.

Da okolnosti budu dodatno otežavajuće, nedavni porast slučajeva zaraženih COVID-19 izaziva nove poteškoće.


Veliki izazov

- Ne može se isključiti mogućnost da nova pandemija u EU-u donese nove poremećaje u ekonomiji - navodi se u saopćenju.

Energetika predstavlja veliki izazov za EU, koja se godinama u velikoj mjeri oslanja na rusku naftu, prirodni plin i ugalj za pogon automobila, tvornica, sistema grijanja i elektrana.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen potvrdila je početkom jula da blok radi na planu rješavanja energetske krize koji će biti objavljen sredinom mjeseca.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.