HAREETZ

Izraelski list: Memorandum Ambasade će izazvati "političku oluju na Balkanu"

Teško je zamisliti da bi zvanična politika Države Izrael mogla biti da pozdravi diskriminaciju Jevreja uslijed njihove nemogućnosti obnašanja dužnosti u Bosni i Hercegovini, rekla je Turković za ovaj list

Noah Gal Gendler, ambasador Izraela u Tirani. AGENCIJE

S. S.

10.8.2022

Ambasada Izraela je izdala memorandum po pitanju izmjena izbornog zakona u Bosni i Hercegovini, a nastao je iz straha da bi "implikacije rasprave" oko ovog pitanja mogla naštetiti pravima jevrejske zajednice u zemlji, ali protivnici reforme po modelu koji je podržao Izrael upravo tvrde da bi implementacija istog narušila ta prava, piše Izraelski list Haaretz.

Dodaju da taj memorandum izaziva "političku oluju na Balkanu".

Haaretz piše da su se bh. zvaničnici "obrušili" na Izrael, te optužuli izraelsku ambasadu da se neprimjereno miješa u unutrašnju politiku balkanske države kroz podršku "kontroverznom" planu izborne reforme. Protivnici ovog modela tvrde da bi predložena promjena izbornog sistema smanjila politički utjecaj Jevreja, Roma i drugih manjina u zemlji.

- Teško je zamisliti da bi zvanična politika Države Izrael mogla biti da pozdravi diskriminaciju Jevreja uslijed njihove nemogućnosti obnašanja dužnosti u Bosni i Hercegovini - rekla je za Haaretz ministrica vanjskih poslova BiH, Bisera Turković, te dodala da bi takav prijedlog upravo "učvrstio postojeći diskriminatorni sistem prema manjinama u BiH".

"Konsolidavanje moći etnonacionalnih stranaka"

Navodi se da ovaj prijedlog "podržavaju hrvatski i srpski nacionalisti", a da je protiv njeg "aktuelna vlast u BiH".

U objašnjenju se navodi da se trenutni politički sistem u BiH zasniva na sporazumu o podjeli vlasti između tri glavne etničke grupe u zemlji, Bošnjaka, Srba i Hrvata, ali i da se vjeruje da ovakav aranžman "isključuje više od 100.000 građana iz političkog predstavljanja na najvišem nivou".

Navodi si da su trenutno visoke pozicije na nivou države BiH ravnomjerno raspoređene među pripadnicima ova tri konstitutivna naroda, bez obzira na brojnost njihovog stanovništva.

Objašnjava se da je nedavni prijedlog za izmjene izbornog zakona kojeg je predložio visoki predstavnik Kristijan Šmit podrazumijevao da se u obzir uzme demografija na lokalnom nivou, "što bi zauzvrat moglo dodatno konsolidovati moć etnonacionalističkih stranaka".

Izraelska ambasada odlučila je da se pozabavi ovom osjetljivom temom tako što je u svom dopisu navela da su "spremnost i prijedlozi hrvatske strane o promjenama u izbornom zakonu dobrodošli".

"Potreban je iskren pristup"

Ministrica vanjskih poslova BiH, Bisera Turković, "bošnjačka političarka jevrejskog porijekla" izjavila je za Haaretz da je iznenađena odgovorom Izraela.

- Potreban je iskren pristup i istinska podrška vlade Izraela kako bi se zaštitila prava jevrejskog naroda u Bosni i Hercegovini, a ne da hvale one koji održavaju nejednakost uskraćujući ljudima drugog porijekla, kao što su Jevreji, njihova prava u Bosni - kazala je.

Turković je također navela ove stavove u pismu izraelskom ministarstvu vanjskih poslova u kojem je tražila pojašnjenje i ustvrdila da je većina bosanskih stranaka protiv predložene reforme.

Iako je izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova do sada nije komentarisalo zahtjev koji je poslala Turković, dalo je saopćenje za Haaretz.

- Izraelska ambasada u Tirani, koja je također nadležna za Bosnu i Hercegovinu, izdala je dokument [u ponedjeljak] u kojem izražava podršku za očuvanje prava jevrejske zajednice u zemlji. Dokument je poslan nakon lokalne inicijative za izmjenu izbornog zakona i uslijed straha da bi implikacije rasprave oko ove promjene mogle naštetiti tim pravima - navodi se u saopćenju.

Haaretz navodi da je u dopisu izraelske ambasade izražena podrška "nacionalističkim političarima" Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću za "nedavne korake koje su poduzele razne institucije Bosne i Hercegovine" u cilju zaštite jevrejske zajednice i njenog položaja u zemlji.

- Dodik, glasni pristalica Izraela, se suočava sa optužbama za negiranje genocida u Srebrenici 1995. godine u kojem su, prema nekoliko međunarodnih tribunala, snage bosanskih Srba ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka bosanskih muslimana. On je također pojačao pozive na separatizam i zaprijetio da će se povući iz vojske zemlje kako bi stvorio nezavisnu srpsku vojnu snagu - navodi Haaretz.

"To je ludost"

Bivši ministar energije, rudarstva i industrije u Federaciji BiH, Reuf Bajrović, izjavio je za ovaj izraelski medij da je za ovakvu reakciju ministrice Turković razlog upravo to što je izražena "nesumnjiva namjera izraelskog ministarstva vanjskih poslova da podrži" Dodika i Čovića.

- Možemo sa sigurnošću reći da je to narušilo imidž Izraela među bošnjačkom populacijom - naveo je.

Bajrović je ukazao na ozbiljnost trenutne političke krize u BiH, te izjavio da je ovaj dopis Izraela po pitanju izborne reforme "ludost".

- To se vidi kao da Izrael staje na stranu ljudi koji žele da Bosna nestane, ekstremno desničarskih poricatelja genocida - rekao je on.

Na kraju Haaretz navodi da su "i Bošnjaci i Srbi posljednjih godina pokušavali da iskoriste moralni stav Izraela po pitanju genocida kako bi ojačali svoje argumente", ali i da je prošlog decembra Turković pozvala tadašnjeg ministra vanjskih poslova Jaira Lapida (Yair) da okupi međunarodnu zajednicu protiv srpskog revizionizma, "bitku koju mnogi vide kao ključnu u borbi za buduću održivost bosanske državnosti".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.