NOVI PROBLEMI

Danska tvrdi: Plin iz Sjevernog toka 2 curi u Baltičko more

Operater plinovoda izvijestio je da je u noći s nedjelje na ponedjeljak pritisak u dijelu plinovoda pod morem pao sa 105 na sedam bara

U plinovodu je bilo nešto plina unatoč tome što nije proradio. Ilustracija

H. J. I.

27.9.2022

Danske vlasti upozorile su sinoć brodove da izbjegavaju vode oko otoka Bornholm u Baltičkom moru zbog curenja plina iz plinovoda Sjeverni tok 2, a pad pritiska utvrđen je i u Sjevernom toku 1.

Sjeverni tok 2 trebao je udvostručiti isporuke ruskog plina u Njemačku preko Baltičkog mora, ali Berlin je blokirao izdavanje dozvole za rad zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Operater plinovoda izvijestio je da je u noći s nedjelje na ponedjeljak pritisak u dijelu plinovoda pod morem pao sa 105 na sedam bara, vjerovatno zbog curenja plina. U plinovodu je bilo nešto plina unatoč tome što nije proradio.

Opasno za brodski promet

- Dispečer Sjevernog toka 2 na prijelazu na kopno primijetio je nagli pad pritiska na Liniji A plinovoda Sjeverni tok 2 - izvijestila je kompanija u saopćenju, dodavši da je pokrenuta istraga i da su obavijestili nadležne vlasti Danske, Njemačke, Švedske, Finske i Rusije.

Danski regulator za energiju izvijestio je sinoć o curenju plina iz cjevovoda, a agencija za pomorski saobraćaj poručila je brodovima da izbjegavaju vode u polumjeru od pet nautičkih milja (devet kilometara) od otoka Bornholm.

Oko plinovoda uspostavljena je zona "jer je opasan za brodski promet", poručile su danske vlasti.

Napeta situacija

Pritisak je pao i u Sjevernom toku 1, objavio je u ponedjeljak operater na internetskoj stranici. "Pokrenuta je istraga kako bi se utvrdili razlozi", dodali su, ne navodeći dodatne informacije.

Rusija je još u junu znatno smanjila isporuke Sjevernim tokom 1, a u avgustu potpuno ih je obustavila zbog, kako tvrde, blokade turbine opreme koju je poslala na servis u Siemens Energy.

Čelnik njemačkog regulatora za mreže Klaus Mjuler (Mueller) napisao je na Twitteru da pad pritiska na oba cjevovoda "dodatno potkrepljuje ocjenu njemačkog regulatora za mreže da je situacija napeta".

Trenutno se ne zna zašto je pritisak pao, dodao je Mjuler, dodavši da problemi sa cjevovodom ne utječu na opskrbu Njemačke i da je nivo zaliha trenutno oko 91 posto.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.