Ovog vikenda Kinezi su protestovali u ulici Vulumuki u Šangaju. Policija jutros zaustavlja ljude koji zastanu u toj ulici i snimaju mobitelima, javlja BBC. Ljude prisiljavaju da obrišu fotografije s mobitelima, a ako ne žele, hapse ih. Zasad je uhapšeno najmanje dvoje ljudi.
Kineski državni mediji, koji u pravilu strogo prate liniju Kineske komunističke partije, ne spominju proteste. No, izdanje Global Timesa na engleskom jeziku objavilo je komentar u kojem se zapadni mediji optužuju za raspirivanje nezadovoljstva kineskom "zero covid" politikom.
Citirajući akademika na Univerzitetu Fudan, propartijski Global Times piše:
- Zbog ideoloških razloga, zapadne zemlje i mediji gotovo instinktivno kritiziraju komunističke vlade s ciljem svrgavanja istih tzv. "obojenim revolucijama".
No, zanimljivo je i da Global Times navodi kako kineske mjere protiv covida "nikad nisu statične" te se "konstantno prilagođavaju", što bi mogao biti indirektan odgovor na proteste. Kineska državna novinska agencija Xinhua piše o potrebi "prioritizacije zdravlja" prilikom provođenja covid politika, dok China Daily navodi kako se lokalne vlasti "potiču da poprave greške pri provođenju mjera za kontrolu covida".
Proteste protiv lockdowna u Kini obilježili su prazni bijeli papiri koje nose protestanti, zbog čega se protesti nazivaju "revolucijom bijelih papira" ili "A4 revolucijom", navodi BBC, dodajući kako bi razlog za demonstracije s bijelim papirima mogao biti izbjegavane cenzure.
U viralnom videu koji je snimljen u subotu, žena sa Fakulteta komunikacije u Nanjingu u zraku drži prazan komad papira, a potom ju odvodi neidentificirani muškarac. U još jednom videu snimljenom istog dana, deseci studenata na kampusu nose prazne papire i stoje u tišini. Slične scene mogle su se vidjeti u drugim velikim kineskim gradovima tokom vikenda.
- Definitivno nema ničeg na papiru, ali mi znamo na šta se misli - rekla je za BBC jedna žena koja je u subotu navečer sudjelovala na protestu u Šangaju.