Afrička unija organizuje konferenciju o nacionalnom pomirenju za Libiju, rekao je u nedjelju za šef Komisije Afričke unije Moussa Faki Mahamat. To je najnoviji pokušaj vraćanja stabilnosti u sukobom razorenu naciju.
- Sastali smo se s različitim stranama i u procesu smo rada s njima na utvrđivanju datuma i mjesta za nacionalnu konferenciju - rekao je Mahamat.
Desetljeće nasilja
Sastankom će predsjedavati glavni predstavnik Afričke unije za Libiju, predsjednik Republike Kongo Denis Sassou Nguesso, rekao je Mahamat.
Sjevernoafrička nacija upala je u desetljeće nasilja nakon svrgavanja diktatora Moamera Gadafija 2011. u pobuni koju je podupirao NATO.
Pad Gadafija doveo je do stvaranja ogromnog broja milicija i potaknuo intervencije arapskih sila, kao i Turske, Rusije i zapadnih država.
Od marta prošle godine, administracija na istoku Libije koju podržava vojni vođa Khalifa Haftar koji je bio blizak Rusiji i Egiptu, izaziva vladu premijera Abdulhamida Dbeibaha koju priznaju UN, tvrdeći da je vladi istekao mandat.
Predsjednički i parlamentarni izbori prvobitno su bili zakazani za decembar 2021. kako bi se okončao mirovni proces pod pokroviteljstvom UN-a. Ipak, izbori su odgođeni na neodređeno vrijeme zbog velikih razlika oko kontroverznih kandidata i pravila o sudjelovanju.
Održan pripremni sastanak
Mahamat je za AFP rekao da je prije nekoliko sedmica u glavnom gradu Libije Tripoliju održan pripremni sastanak za konferenciju o pomirenju.
- Tražen je odlazak plaćenika - rekao je.
- Libijci moraju razgovarati jedni s drugima, vjerujem da je to preduvjet da se izbori održe u stabilnoj zemlji.
Ranije ovog mjeseca, misija Ujedinjenih naroda u Libiji objavila je da su visoki dužnosnici suparničkih administracija podržali mehanizam koordinacije za čišćenje zemlje od stranih trupa i plaćenika.
Pozdravljen je "važan korak prema postizanju održive stabilnosti i mira u Libiji" nakon sastanka u Kairu 8. februara zajedno s dužnosnicima iz Sudana i Nigera.
Međutim, rasprave koje je vodio izaslanik UN-a Abdoulaje Bathili nisu dovele do jasnog rasporeda ili konkretnih mjera za povlačenje stranih boraca.
UN je krajem 2021. procijenio da u zemlji ima više od 20.000 stranih boraca, vojnih i paravojnih.
Politička volja
Glavni sekretar UN-a Antonio Gutereš (Guterres) u petak je uputio novi poziv na potpuno povlačenje stranih boraca i plaćenika i rekao da su izbori jedini "vjerodostojan put do legitimne, jedinstvene vladavine".
- Ono što je hitno potrebno je politička volja da se prekine dugotrajni politički zastoj i postigne napredak na više frontova - rekao je Gutereš u Addis Abebi.
- Neodržavanje izbora pogoršava ekonomsku nesigurnost, pojačava političku nestabilnost, rizikuje obnavljanje sukoba i povećava avet podjele.
Haftar je koristio borce iz Čada, Sudana, Nigera i rusku plaćeničku skupinu Wagner u svojim neuspjelim pokušajima da zauzme Tripoli između aprila 2019. i juna 2020. godine. Stotine Wagnerovih boraca ostale su na naftom bogatom istoku Libije, kao i na jugu.
Turske trupe stacionirane su na zapadu, pod kontrolom Dbeibahove vlade, nudeći obuku za libijske vojnike.
Takozvana Zajednička vojna komisija "5+5", koje okuplja predstavnike istočne i zapadne Libije, radila je na garantovanju povlačenja stranih boraca u sklopu primirja potpisanog u oktobru 2020. godine, prenosi France24.