Džeka Teikseira (Jack Teixeira), za koga se sumnja da stoji iza curenja tajnih američkih obavještajnih podataka, uhapšen je u akciji koju je izveo specijalni tim FBI-ja.
Teikseira, inače pripadnik Nacionalne garde vazduhoplovstva Masačusetsa, je vodio grupu za onlajn igranje u kojoj je bilo 20 do 30 mlađih muškaraca. Oni su u grupi dijelili rasističke mimove, te razgovarali o igrama i oružju. U toj grupi na "Diskordu" su, pored svega toga, objavljeni tajni dokumenti SAD.
Osumnjičeni je, kako se navodi, mladi, harizmatični ljubitelj oružja koji je navedene dokumente podijelio sa svojim virtualnim prijateljima. Grupa koju je ujedinila ljubav prema oružju, vojnoj opremi i Bogu je 2020. godine, tokom pandemije, kreirala zajednički kanal na "Diskordu", onlajn platformi popularnoj među gejmerima, objavio je "Washington Post".
Dvojica američkih zvaničnika potvrdila su prije hapšenja da istražitelji žele da razgovaraju sa Teikseirom.
Stotine stranica dokumenata u tinejdžerskoj grupi
Sve je počelo prije nekoliko meseci, kad je jedan od korisnika učitao stotine stranica dokumenata u zajedničku grupu. "New York Times" je razgovarao s članovima te grupe, koja se zove "Thug Shaker Central". Jedan od članova rekao je da O.G.-a, kako su nazvali osobu koja je objavila dokumente, poznaje tri godine. Drugi je rekao da je O.G. imao pristup tajnim dokumentima zbog svog posla.
Digitalni dokazi, kako je utvrdio "New York Times", od O.G.-a vodili su do Teikseira. Detalji interijera njegove kuće objavljeni na društvenim mrežama na porodičnim fotografijama također su odgovarali detaljima na marginama nekih fotografija procurjelih tajnih dokumenata, utvrdio je NYT.
Kao aktivni vojnik on je mogao da ima pristup nekim dokumentima. Zvaničnici unutar američke vlade sa bezbjednosnom provjerom često primaju takve dokumente svakodnevnom e-poštom, rekao je jedan zvaničnik za "New York Times", a ti mejlovi bi zatim mogli biti automatski proslijeđeni drugim ljudima.
Nisu ni shvatali važnost dokumenata
Članovi "Thug Shaker Centrala" koji su razgovarali za "New York Times" rekli su da su dokumenti o kojima su razgovarali na internetu trebalo da budu isključivo informativni.
Dokumenti su, rekli su, tek počeli privlačiti širu pažnju kada je jedan od tinejdžera iz grupe uzeo nekoliko desetina njih i postavio ih na javni internet forum. Odatle su ih preuzeli kanali Telegrama na ruskom jeziku, a zatim "New York Times", koji je prvi izvijestio o njima. Osoba zbog koje su dokumenti procurili, rekli su, nije bila uzbunjivač, a tajni dokumenti nikada nisu trebali da napuste njihov mali kutak interneta.
- Ovaj tip je bio hrišćanin, protiv rata, samo je htio da obavijesti neke od svojih prijatelja o tome što se događa. Imamo neke ljude u grupi koji su u Ukrajini. Volimo borbene igre, volimo ratne igre - rekao je jedan od prijatelja te osobe iz zajednice, 17-godišnji maturant srednje škole.
"Washington Post" imao pristup snimku
Sličnu priču objavio je i "Washington Post". I oni su razgovarali s mladićem iz grupe.
- On je pametna osoba. Znao je šta radi kada je objavio ove dokumente, naravno. Dokumenti nisu slučajno procurili - kazao je član kanala. Naveo je da su se objavljeni dokumenti bavili nizom osjetljivih tema, poput boravišta i kretanja visokih političkih čelnika, taktičkih informacija o vojnim snagama, geopolitičkih analiza i nastojanja stranih vlada da se upliću u izbore.
"Washington Post" je imao pristup videu na kojem se vidi muškarac, a član kanala je potvrdio da se radi o O.G.-u. Muškarac na navedenom snimku stoji u streljani, nosi zaštitne naočale i drži pušku. Viče niz rasnih i antisemitskih uvreda u kameru, a zatim ispaljuje nekoliko metaka u metu.
Objavio detaljne karte stanja u Ukrajini
O.G. je potom promijenio taktiku. Umjesto da provodi vrijeme prepisujući dokumente, fotografisao je originalne i objavljivao fotografije. Dokumenti su sadržavali detaljne karte stanja na bojnom polju u Ukrajini i visoko povjerljive satelitske snimke posljedica ruskih raketnih napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu.
Dio dokumenata je skicirao potencijalnu putanju sjevernokorejskih balističkih nuklearnih projektila koji bi mogli da dosegnu Sjedinjene Države. O.G. je dijelio nekoliko dokumenata sedmično, počevši od kraja prošle godine. Iako je slanje fotografija na kanal ubrzalo proces, izložilo je O.G.-a većem riziku.
U pozadini nekih fotografija mogli su vidjeti predmete i namještaj, tragove koji bi se mogli pokazati korisnima za federalne istražitelje.
- Da imate povjerljive dokumente, htjeli biste se barem malo hvalisati. Želite nas informirati, ali i malo se razmetati - zaključio je član grupe.