Dan planete Zemlje obilježava se 22. aprila svake godine s ciljem podizanja svijesti o problemima u vezi s globalnim onečišćenjem okoliša, ali i pronalaska najboljih rješenja za njegovu zaštitu.
U januaru 1970., američki senator i ekološki aktivist Gejlord Nelson (Gaylord) odlučio je da se nacionalna obuka o životnoj sredini zove Dan Zemlje i da se održava 22. aprila, a službeno se taj dan obilježava od 1992. godine, kada je na Konferenciji Ujedinjenih nacija o okolišu i razvoju u Rio de Žaneiru usklađen dalekosežni program za promociju održivog razvoja.
Danas se Dan planete Zemlje obilježava u 190 zemalja svijeta.
Protjerala Maure s Pirinejskog poluotoka
Na današnji dan 1451. godine rođena je Isabella I Kastilijska (Isabel I de Castilla), španska kraljica koja je sa suprugom Ferdinandom II od Aragona predvodila Rekonkvistu u borbi protiv Maura, koje je protjerala s Pirinejskog poluotoka 1492. godine.
Izabelin brak s Ferdinandom 1469. godine stvorio je temelj za de facto ujedinjenje svih krajeva Španije. Reforme ovog kraljevskog bračnog para utjecale su na susjedne zemlje, kao i čitavu Evropu. Španija je tada postala najveća sila Evrope, ali i svijeta. Oboje su dobili titulu "katolika" od tadašnjeg pape Aleksandra VI, te su 1974. godine priznati kao Božije sluge od Svete Stolice.
Izabela i Ferdinand su također poznati po pokroviteljstvu i finansiranju putovanja Kristofora Kolumba (Cristoforo Colombo), 1492. godine, koje je dovelo do otkrića Novog svijeta, odnosno Američkog kontinenta.
Predvidio postojanje planete Uran
Jedan od najvećih njemačkih, ali i svetskih filozofa, Imanuel Kant (Immanuel), rođen je 22. aprila 1724. godine. Najpoznatiji je po tvrdnji da znanje stičemo i iskustvom i razumijevanjem.
Kant je imao velik utjecaj na romantičke i idealističke filozofe devetnaestog vijeka, a njegov rad bio je polazna tačka za također čuvenog filozofa Fridriha (Friedrich) Hegela.
Svoju poznatu teoriju o nastanku svemira Kant je iznio u djelu „Opća historija prirode i teorija neba“. U ovom djelu Kant je predvidio postojanje planete Uran, koja je kasnije, 1881. godine, i otkrivena.
Najpoznatije Kantovo djelo je knjiga “Kritika čistog uma”, objavljeno 1781. godine. Svoj način razmišljanja Kant je nazivao kritikom, a ne filozofijom. Rekao je da je kritika priprema za uspostavu prave filozofije. Za tu uspostavu ljudi bi trebali znati šta ljudski razum može i koja su mu ograničenja.
Autor “Don Kihota”
Godine 1616., na današnji dan, u Madridu je preminuo Migel de Servantes (Miguel de Cervantes), jedan od najistaknutijih pisaca u španskoj književnosti.
Pisao je pjesme, novele i romane, a napoznatije djelo mu je roman “Don Kihot”, jedno od najvećih svetskih remek-djela, čiji je prvi dio objavljen 1605. godine.
Najpoznatija scena iz ovog romana je Don Kihotova borba s vjetrenjačama. Ovo djelo je bilo jedno od najprodavanijih djela i prevedeno je na više od šezdeset jezika. Drugi dio romana objavljen je 1615. godine.