POSLIJE 52 GODINE

Danska danas dobija novog kralja: Kraljica Margareta II predaje tron svom sinu Frederiku

Frederiku je već 55 godina i za ovaj dan se sprema cijeli život

Kraljica Margareta II. Platforma X

H. J. I.

14.1.2024

Danska danas dobija novog kralja pošto će kraljica Margareta II (83) predati tron poslije 52 godine svom sinu Frederiku.

Kako piše Deutsche Welle, Frederiku je već 55 godina i za ovaj dan se sprema cijeli život. Ipak, njegova biografkinja navodi da Frederik dugo nije htio takav život.

"Neću da budem kralj"

"Neću da budem kralj", navodno je kao dijete govorio dadilji. Ali, buntovnička vremena su odavno prošla. Sa svojom suprugom Meri, koja dolazi iz Australije, Frederik se pobrinuo za potomstvo kraljevske kuće. Osamdeset posto Danaca zadovoljno je svojim prestolonasljednikom. Smjena na prestolu se čeka u još dvije skandinavske zemlje.

Švedska princeza Viktorija trebalo bi da naslijedi oca Karla XVI koji je na tronu pola vijeka. Norveški princ Hakon naslijedit će tron poslije svog oca Haralda V (86) koji se, zbog lošeg zdravlja, jedva pojavljuje u javnosti. Monarsi "vladaju" u 12 evropskih zemalja, u ostatku svijeta ima kraljeva, careva, emira i sultana, a neki od njih zbilja još imaju apsolutnu moć. Sve kraljevske kuće Evrope imaju tek reprezentativnu ulogu, nijedna nema pravu političku moć.

To važi i za vojvodu u Luksemburgu i kneza u Lihtenštajnu. Doduše, knez Albert koji vlada Monakom je donekle izuzetak, on ima šira ovlaštenja. Andorom pak vladaju dva kneza - jedan je uvijek španski biskup, drugi - francuski predsjednik. Dakle, Emanuel Makron je pomalo i knez, piše DW. Pravi izuzetak u Evropi je jedina izborna monarhija - Vatikan. Papa Franjo nije samo vjerski poglavar svjetskih katolika, već i apsolutni vladar najmanje države svijeta, smještene usred Rima.

Žive od tradicije

- Mislim da većinu građana država sa monarhističkim uređenjem njihova monarhija zabavlja - kaže historičarka Monika Vajnfort, odlična poznavateljka plemstva.

Kako je rekla, ni u jednoj od monarhija nema ozbiljnih nastojanja da se pređe na republiku, iako tu i tamo ima sitnih protesta. Kraljevske kuće danas žive od tradicije, ali i interesovanja žute štampe za dvor, od skandala ili skladnog porodičnog života koji se nekad predstavlja kao život običnih ljudi, a nekad suprotno, uz puno pompe.

Nešto više od petine država (22 posto) na svijetu su monarhije. U 14 država van Evrope je engleski kralj i dalje zvanično vlast, recimo u Kanadi ili Australiji. Japan je jedino preostalo carstvo. U pet zemalja monarh ima apsolutnu vlast bez ikakve parlamentarne ili sudske kontrole - Brunej, Oman, Katar, Saudijska Arabija i Svazilend. Azijska država Malezija je jedina velika izborna monarhija. Ondje sultani devet provincija biraju kralja, to je trenutno Abdulah Šah.

U Ujedinjenim Emiratima se na mjestu vladara rotiraju emiri različitih emirata. Najbogatiji kralj je tajlandski, Rama X, čiji imetak američki magazini procjenjuju na 30 do 43 milijarde dolara. U Evropi je to lihtenštajnski knez Adam Drugi sa 3,5 milijardi dolara. Kralj Čarls ima nešto manje od dvije milijarde dolara privatne imovine. Danska kraljica Margareta će svom sinu u nedjelju prepustiti prilično mršavih 30 miliona dolara. Najsiromašniji monarh Evrope je španski kralj koji jedva ima 10 miliona dolara.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.