Predsjednik Republike Austrije Aleksander van der Belen (Alexander van der Bellen) je prošlog četvrtka uručio Veliku zlatnu medalju časti za zasluge u Republici Austriji austrijskom piscu Petru Handkeu. Savez „Consilum Bosniacum“ je hitno reagirao na ovaj događaj, te je u ime žrtava genocida i masovnih zločina porijeklom iz BiH u Austriji, uputio protestnu notu predsjedniku Van der Belenu, izrazivši negodovanje i razočaranost zbog dodjele prestižne nagrade kontroverznom austrijskom piscu. Podsjećamo, Handke je u svojim brojnim izjavama negirao genocid počinjen nad Bošnjacima, te je podržavao Slobodana Miloševića, Haškog optuženika za ratne zločine koji je umro u zatvoru.
Pismo Saveza Consilium Bosniacum, kojeg potpisuje predsjednik Damir Saračević, prenosimo u cIjelosti.
Bliskost sa Miloševićem
Poštovani gospodine savezni predsjedniče dr. Aleksander Van der Belen,
U ime krovne organizacije Consilium Bosniacum, koja predstavlja bosanskohercegovačka udruženja građana u Austriji, obraćam vam se sa zahtjevom, koji nas duboko dira i brine. Cijenimo vaše napore za solidarnu i humanističku Austriju, kao i vašu podršku integraciji svih zajednica u našoj zemlji. Stoga smo sa velikim zaprepaštenjem doživjeli dodjelu Velike zlatne medalje časti za zasluge u Republici Austriji gospodinu Peteru Handkeu.
Gospodin Handke je nesumnjivo pisac velikog književnog talenta, ali njegove političke pozicije, a posebno bliskost sa Slobodanom Miloševićem, koji je optužen za 66 ratnih zločina na Balkanu i koji je umro u zatvoru, njegovo negiranje genocida u Srebrenici i relativiziranje ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, stoje u oštroj suprotnosti sa vrijednostima koje naša zajednica i država podržavaju. U Austriji živi skoro 200.000 ljudi bosanskohercegovačkog porijekla, koji su se odlično integrirali u društvo i koji su s ponosom podržali Vašu stranu na predsjedničkim izborima. Naša zajednica se zalaže za politike zasnovane na humanističkim i evropskim vrijednostima i vidi Vas kao uzor za ove principe.
Važno je napomenuti da je austrijski državni parlament na inicijativu našeg Saveza 6. jula 2022. godine jednoglasno usvojio rezoluciju kojom se genocid u Srebrenici klasificira kao takav, stav koji je Evropski parlament već zauzeo 2009. godine. Ovi jasni stavovi na nacionalnom i evropskom nivou naglašavaju nespojivost odavanja počasti ljudima koji negiraju ili relativiziraju ovaj historijski dokazani i međunarodno priznati genocid, koji su potvrdile i rezolucije Austrije i Evropskog parlamenta.
Žrtve genocida
Odluka da se oda počast gospodinu Handkeu duboko je iritirala i šokirala mnoge preživjele žrtve genocida. Iako ne želimo umanjiti književno ostvarenje, moramo napomenuti da je ovakva nagrada dodijeljena bez uzimanja u obzir demokratske i humanističke odgovornosti kulturnih djelatnika. Posebno u vremenima kada je Evropa pogođena agresijom i kada je potrebna jasna posvećenost Ukrajini, svi smo pozvani da se zauzmemo za našu liberalnu demokratiju i naše zajedničke vrijednosti.
Osim toga, kao organizatori godišnje komemoracije povodom Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici na Trgu heroja u Beču, posebno smo pogođeni tom dodjelom priznanja. Ovaj događaj je centralni element našeg rada na održavanju sjećanja na žrtve i podizanju svijesti o posljedicama mržnje i netolerancije.
U tom kontekstu, molimo Vas, gospodine predsjedniče, za termin na kojem ćemo Vam lično objasniti našu zabrinutost i duboku neizvjesnost unutar bosanskohercegovačke zajednice. Nadamo se sluhu i Vašem razumijevanju za našu situaciju i zajedničkom pronalaženju načina da izliječimo rane prošlosti i ojačamo koheziju u našem društvu.