Svjetski lideri priključit će se ovog vikenda ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom na samitu koji bi trebao istražiti opcije za završetak najkrvavijeg sukoba u Ukrajini.
Potpredsjednica SAD-a Kamala Haris (Harris), francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) te čelnici Njemačke, Italije, Britanije, Kanada i Japana su među onima koji stižu na sastanku u švicarskom zimovalištu Buergenstock 15. i 16. juna.
Očekuje se da će Indija, koja je pomogla Moskvi da preživi šok sankcija, poslati izaslanstvo. Tursku i Mađarsku, koje također održavaju veze s Rusijom, predstavljat će ministri vanjskih poslova.
No, unatoč višemjesečnom lobiranju Ukrajine neki neće doći, posebno Kina, ključni kupac ruske nafte i dobavljač proizvoda nužnih za održavanje ruske industrijske baze.
Nepovoljan trenutak za Ukrajinu
- Već sam ovaj sastanak je uspjeh - rekao je Zelenski u utorak u Berlinu. "Dovesti za isti stol zemlje koje su partneri i one koje nisu bio je veliki zadatak za Ukrajinu", dodao je.
Zelenski je u srijedu posjetio Saudijsku Arabiju i o pripremama za samit razgovarao s prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, no ostalo je nejasno hoće li kraljevina poslati predstavnika.
Ulrih Šmid (Ulrich Schmid), politolog i stručnjak za Istočnu Evropu na Univerzitetu St. Gallen u Švicarskoj, nazvao je samit "košarom svega i svačega", uzimajući u obzir da ga neke zemlje podržavaju i da Kina nije prisutna.
- Pitanje je je li mir moguć? Sve dok je (ruski predsjednik Vladimir) Putin na vlasti, teško - rekao je Šmid.
Nakon niza pripremnih sastanaka, rat u Gazi djelomično je skrenuo pažnju s Ukrajine, a Moskva je činila sve da umanji važnost samita. U međuvremenu su Kina i Brazil pokrenuli svoju mirovnu inicijativu koja predviđa sudjelovanje obiju zaraćenih strana.
Skup se odvija u nepovoljnom trenutku za Ukrajinu na bojnom polju jer ruske snage, koje kontroliraju oko 18 posto ukrajinskog teritorija, napreduju na istoku zemlje.
Mogućnost drugog samita
Uzimajući sve u obzir, samit se neće baviti teritorijalnim pitanjima i fokusirat će se na one dijelove mirovnog plana Zelenskog koji su dovoljno općeniti da bi ih prihvatila većina sudionika. To uključuje sigurnost opskrbe hranom, nuklearnu sigurnost, slobodu plovidbe i razmjenu zarobljenika, rekli su dužnosnici.
U sklopu priprema za švicarski samit razgovaralo se i o tome gdje će se i kada održati idući sastanak. Andrij Jermak, šef ureda Zelenkog, izjavio je novinarima ove sedmice da je zainteresiran "veliki broj zemalja".
- Razmatramo mogućnost drugog samita na koji bi bili pozvani predstavnici Rusije - rekao je Jermak.
Švicarska želi da Buergenstock otvori put za "budući mirovni proces" u kojem bi sudjelovala i Moskva.