Džulijan Asanž (Julian Assange) je poslije 14 godina proveo dan kao slobodan čovjek kod kuće u Australiji, a konzervativna opozicija je upozorila vlasti da ne nazivaju osnivača "Wikileaksa" herojem.
Asanžu je upriličen doček kada je jučer sletio u Australiju nakon što je priznao krivicu za kršenje američkog Zakona o špijunaži. Zatim ga je oslobodio američki sud na pacifičkom ostrvu Sajpan, pošto je odležao više od pet godina u britanskom zatvoru.
Njegova supruga Stela Asanž izjavila je da je prerano da kaže šta će njen muž uraditi sljedeće i zatražila je da im se poštuje privatnost.
"Džulijan planira da pliva u okeanu svaki dan, da spava u pravom krevetu, da jede pravu hranu i da uživa u slobodi", rekla je ona novinarima.
Asanžove pristalice i zagovornici slobode govora vide osnivača "Wikileaksa" kao žrtvu, jer je objavljivanjem tajnih dokumenata razotkrio američka nedjela i potencijalne zločine u Afganistanu i Iraku.
Asanž nije javno govorio od kada je pušten na slobodu. Sudija u američkoj državi Virdžiniji je tokom prošle noći formalno odbacio sve optužbe protiv njega.
Australski poslanici su nekoliko godina tražili oslobađanje Asanža, a njegov slučaj je bio rijetka tačka spora u bilateralnim odnosima sa SAD.
"Zatvaranje Džulijana Asanža je već neko vrijeme bilo je trn u oku tih odnosa, samo je bilo na marginama", rekao je nezavisni poslanik Endrju Vilki, kopredsjedavajući parlamentarnog odbora, koji se zalagao za oslobađanje Asanža.
Australski premijer Entoni Albaniz (Anthony Albanese), koji se zalagao za Asanžovo oslobađanje godinama prije nego što je preuzeo dužnost 2022. godine, poželio mu je dobrodošlicu u telefonskim pozivu. On je izjavio da je "imao veoma srdačan razgovor" sa Asanžom.
Konzervativna opozicija izrazila je zabrinutost zbog prikazivanja Asanža kao heroja nakon što je više od decenije pokušavao da izbjegne krivično gonjenje, a zatim se izjasnio krivim po jednoj tački američke optužnice.
Opozicioni lider u Senatu Sajmon Birmingem (Simon Birmingham) pozdravio je oslobađanje osnivača "Wikileaksa", ali je rekao da Asanž "nije mučenik", imajući u vidu masovno curenje povjerljivih podataka koje je imalo posljedice po SAD.
Birmingem je ocijenio da Asanžov postupak "nije bio novinarski čin" i upozorio Albaniza da se ne sastaje sa osnivačem "Wikileaksa".