PROCJENE ANALITIČARA

Više od 1.000 satelita u orbiti ugroženo: Kineska raketa se raspala u svemiru

Američke kompanije za praćenje svemira procjenjuju da je riječ o najmanje 700 komada krhotina

Ovakvi incidenti se ne bi smjeli dešavati. Taiyuan Satellite Launch Center

Dž. R.

10.8.2024

Kineska raketa koja se raspala u svemiru ove sedmice stvorila je više od 700 komada krhotina zbog čega je više od 1000 satelita i drugih objekata u Zemljinoj orbiti izloženo riziku od opasnih sudara, ocijenili su analitičari.

Jedan od najvećih

Državna kineska kompanija Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST) lansirala je 18 internetskih satelita u orbitu u utorak, kao prvi dio komunikacijske mreže koja će se natjecati sa SpaceX-ovim Starlinkom. Gornji dio rakete, koji je te satelite doveo u orbitu, čini se da je eksplodirao ubrzo nakon ispuštanja tereta, stvarajući krhotine, prenosi Index.

Američke kompanije za praćenje svemira procjenjuju da je riječ o najmanje 700 komada. Tvrtka LeoLabs objavila je u petak da broj komada krhotina prelazi 900, što ovaj događaj čini jednim od najvećih ikada zabilježenih.

Oblak krhotina, stvoren na otprilike 800 kilometara visine, postojat će nekoliko godina, rekli su neki analitičari. Nije jasno je li najnoviji raspad uzrokovan sudarom s drugim objektom ili eksplozijom neiskorištenog raketnog goriva.

Opasnost od sudara

Više od 1100 satelita i drugih objekata u svemiru je u opasnosti od sudara s kineskim krhotinama, rekla je za Reuters Odri Šafer (Audrey Schaffer), potpredsjednica za strategiju u kompaniji za praćenje svemira Slingshot Aerospace. 

- Ono što sada vidimo je da postoji više od 1100 predviđenih bliskih susreta na manje od 5 km udaljenosti tokom sljedeća tri dana - rekla je Šafer.

Dodala je da je u otprilike trećini slučajeva riječ o aktivnim svemirskim letjelicama koje se vjerojatno mogu izmaknuti. Ostali objekti, rekla je Šafer, nekontrolirani su dijelovi postojećeg svemirskog otpada koji nemaju mogućnost izbjegavanja novih krhotina. Zbog toga mnogi analitičari strahuju od lančanih sudara.

Slično se 2022. dogodilo s kineskom raketom Dugi marš 6A. Tada su nastale stotine krhotina zbog čega su zapadne zemlje kritizirale Kinu. 

- Iskreno, razočaravajuće je što je raketa ponovno imala isti problem. Ovakvi događaji koji generiraju krhotine i mogu se potencijalno izbjeći, više se ne bi smjeli događati - dodala je Šafer.

Vezane vijesti
Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.