Zemlje bi trebale tretirati djelovanje ruske državne televizije RT kao prikriveno obavještajno djelovanje, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken dok je predstavljao nove sankcije usmjerene prema ruskim kampanjama utjecaja u inostranstvu.
SAD prošle su sedmice podigle optužnice protiv dvojice RT-ovih zaposlenika zbog pranja novca te su sankcionirale glavnu urednicu Margaritu Simonjan zbog, kako kažu, plana angažiranja američke kompanije koja bi proizvodila online sadržaj i tako utjecala na ovogodišnje predsjedničke izbore u SAD-u.
Blinken je rekao novinarima u State Departmentu da ruski mediji zapravo "funkcioniraju kao de facto produžena ruka ruskog obavještajnog aparata." RT je premašio domet medijske platforme te posjeduje kibernetičke sposobnosti i provodi skrivene inozemne informacijske kampanje, kao i kampanje utjecaja, rekao je Blinken pozivajući se na nove informacije, od kojih većina dolazi od zaposlenika RT-a.
- Danas objavljujemo da ovi mediji pod pokroviteljstvom Kremlja ne igraju samo ovu prikrivenu ulogu utjecaja kako bi podrivali demokratiju u Sjedinjenim Državama, nego i da se miješaju u suverene poslove zemalja širom svijeta - rekao je Blinken.
SAD, Britanija i Kanada sarađivat će u diplomatskoj kampanji informiranja drugih zemalja o ruskim naporima, uključujući i dijeljenje dokaza.
- Svaka vlada, naravno, odlučit će kako će odgovoriti na ovu prijetnju, no pozivamo svakog saveznika, svakog partnera, da počne tretirati djelovanje RT-a kao što bi tretirao bilo koje druge ruske obavještajne aktivnosti unutar svojih granica - rekao je Blinken.
Podsjetimo, televizijski kanal RT, pod ruskom državnom kontrolom, mogao bi početi sa emitovanjem u BiH.
Emitovanje kanala na srpskom jeziku u bh. enititetu RS najavila je ranije na ruskoj državnoj televiziji Margarita Simonjan, urednica RT.
Kanal RT je pod sankcijama Europske unije od marta 2022. godine, kada je sankcionirana i ruska medijska agencija "Sputnjik".
RT ima web portal na kojem objavljuje vijesti iz Srbije i BiH.