NETANJAHUOVA IDEJA

Kako Izrael zamišlja "novi Bliski istok"

Promjena ravnoteže moći i crtanje nove političke mape regiona nije novi izraelski cilj, ali u Izraelu ima onih koji vjeruju da je on bliži nego prije

Netanjahu tokom obraćanja na Generalnoj skupštini UN-a. AP

E. Ć.

prije 5 sati 19 minuta

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu (Netanyahu) nedavno je u govoru u Ujedinjenim nacijama upotrijebio izraz "novi Bliski istok".

Promjena ravnoteže moći i crtanje nove političke mape regiona nije novi izraelski cilj, ali u Izraelu ima onih koji vjeruju da je on "sada bliži nego ikad prije", u svjetlu ubrzanog razvoja događaja i tekućih sukoba poslije napada Hamasa 7. oktobra 2023, prenosi BBC.

Kontroverzne izraelske mape

Izraelski zvaničnici se pojavljuju na međunarodnim forumima držeći mape Izraela i upadljivo je da se ni na jednoj ne pojavljuju nikakve palestinske države ili teritorije.

Tokom njegovog skorašnjeg govora na zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, izraelski premijer je predstavio dvije mape, od kojih je prva sadržala zelene oblasti sa zemljama koje imaju mirovni sporazum sa Izraelom ili su u pregovorima da normalizuju odnose sa njim, među njima Egipat, Sudan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Bahrein i Jordan.

Na drugoj mapi bile su oblasti obojene u crno, koje je Netanjahu nazvao "prokletim", i koje su obuhvatale Iran i njegove saveznike u regionu: Siriju, Irak i Jemen, baš kao i Liban.

U skorašnjem govoru, turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) upozorio je na, kako je rekao, "omražene izraelske ambicije".

- Oni će željeti teritoriju naše domovine između Tigra i Eufrata i otvoreno objaviti preko mapa ispred kojih stoje da se neće zadovoljiti samo Gazom rekao je Erdoan.

Jezid Sajig, viši naučni saradnik Karnegijevog Centra za Bliski istok, ne vjeruje da su takve ambicije dobar pokazatelj Netanjahuove neposredne agende ili pravih ciljeva njegove vlade.

- Novi Bliski istok koji Netanjahu želi da nametne u ovom trenutku svodi se na omogućavanje Izraelu da kolonizuje ostatak Palestinskih teritorija - kaže Sajig.

Izrael ne krije namjere da proširi vlastiti projekat naseljavanja, naročito na Zapadnoj obali, i otvoreno najavljuje namjere da poveća broj naselja, uprkos arapskim i međunarodnim kritikama.

- Postoji određeni broj ministara u izraelskoj desničarskoj vladi koji ne vjeruje u rješenje o dvije države, a čini se da smo trenutno najudaljeniji od palestinske države još od Sporazuma iz Osla iz 1993. godine, ali mislim da Sjedinjene Američke Države (SAD) neće odobriti te izraelske mape - koje ne obuhvataju Palestinske teritorije - kaže Dejvid Šenker, viši naučni saradnik Vašingtonskog instituta za politiku Bliskog istoka.

On je prethodno radio kao zamjenik državnog sekretara za bliskoistočne poslove.

- Izraelsko viđenje novog Bliskog istoka je region lišen iranske prijetnje - kaže Šenker.

Bliski istok bez "iranske prijetnje"

- Izrael ne želi da nametne novi Bliski istok, već se samo stara da režim mula u Iranu ne definiše regionalni poredak - kaže za BBC Miri Ajsen, stručnjakinja za bezbjednost i penzionisana izraelska obavještajka.

- Netanjahuove riječi usmjerene su ka okončanju iranskog nuklearnog programa i obnovi njegovog historijskog položaja nakon što su mu napadi Hamasa od 7. oktobra 2023. godine donijeli poniženje u svijetu - kaže Sajig.

Ubistvo generalnog sekretara Hezbolaha Hasana Nasralaha poslije masivnog izraelskog napada na središte južnog predgrađa Bejruta, doživljava se kao geopolitička prekretnica u ratu.

Iran je ispalio baražnu vatru balističkih projektila na Izrael, pomoću širokog dijapazona oružja koji odavno brinu Zapad, kao odgovori na ubistvo političkog šefa Hamasa Ismaila Hanijeha na njegovom tlu, dok se Izrael zarekao da će odgovoriti na iranski napad kad on to bude odlučio.

Vojno rješenje nije dovoljno

Sjedinjene Američke Države pružaju značajnu podršku Izraelu da bi osigurale njegovu stratešku nadmoć i pojačavaju vojno prisustvo u regionu u svjetlu naraslih tenzija.

Ali ta podrška je uslovljena time da Izrael ne prelazi crvene granice koje Vašington ističe u govorima, konkretno gađanje iranskih nuklearnih postrojenja i rješenje o dvije države.

Ajsen kaže: "Izraelska vojno djelovanje bori se protiv iranskog izvoza oružja i ideologije njegovim posrednicima u regionu koji ugrožavaju Izrael i druge zemlje, i za cilj ima podrivanje njegovih vojnih sposobnosti".

Dejvid Šenker, viši naučni saradnik na Vašingtonskom institutu, veruje da je Izrael možda ostvario napredak u nanošenju štete iranskim "posrednicima" u regionu, ali on ne može da ostvari novi poredak bez podrške arapskih država.

- Hamas se može obnoviti bez Palestinske uprave i arapskih napora i međunarodne diplomatije, baš kao i Hezbolah bez napora libanske zajednice.

Ajsen vjeruje da Izrael želi da ojača bezbjednosna, ekonomska, pa čak i tehnološka partnerstva sa saveznicima koji dijele isto viđenje "iranske pretnje".

Proteklih godina Vašington je vodio projekat normalizacije u regionu, nudeći ekonomske i vojne podsticaje i promovišući ideju da Izrael nije regionalna prijetnja po Arape, već, upravo suprotno, strateški partner u suprotstavljanju Iranu.

Brzina normalizacije regionalnih odnosa sa Izraelom pojačala se u protekle četiri godine - Maroko, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein potpisali su Abrahamove sporazume sa Izraelom, ali su oni posustali posle napada 7. oktobra 2023. i naknadnog rata između Izraela i Gaze.

Izrael želi da normalizuje odnose sa Saudijskom Arabijom koja se protivi sve većem učešću i uticaju iranske šiitske većine u regionu i plaši se njene hegemonije na Bliskom istoku.

Međutim, Saudijska Arabija je zvanično objavila u tekstu u Financial Timesu u da ova zemlja neće uspostaviti diplomatske odnose sa Izraelom dok ne bude osnovana palestinska država.

Prije 7. oktobra 2023. godine, geopolitičke i ekonomske promene igrale su krupnu ulogu u mijenjanju stavova velikog broja arapskih zemalja kao što su Egipat, Sirija, Liban i Jordan, koje su prethodno odbijale da priznaju Izrael iz protesta zbog podjele Palestine nakon njegovog osnivanja 1948.

- Nema nikakve sumnje da ove zemlje saosjećaju sa Palestincima, ali su one otkrile da jedini problem nije Izrael, već i palestinski donosioci oduka, i odlučile su da stave vlastite interese ispred vezivanja normalizacije za palestinsko-izraelski sukob - kaže Šenker.

Ekonomsko partnerstvo

Dogovori i sporazumi najavljeni u sklopu normalizacije prije 7. oktobra 2023. obuhvatali su ulaganja u odbranu, sajber-bezbjednost, finansijsku tehnologiju i energetiku.

Rat poslije 7. oktobra 2023. možda je usporio obim trgovinske saradnje između Izraela i njegovih novih partnera iz arapskih zemalja, ali zvanični izraelski podaci pokazuju da se trgovina između Izraela i pet arapskih zemalja povećala tokom prve polovine ove fiskalne godine, predvođena Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptom, Bahreinom i Marokom.

Izraelski list Mariv objelodanio je sporazum Ujedinjenih Arapskih Emirata i Izraela za uspostavljanje trgovinske rute između dvije zemlje, prolazeći kroz Saudijsku Arabiju i Jordan, i proširujući se i na Egipat.

Izraelski gas je isto tako krupan izvor zaliha za neke egipatske električne mreže.

- Izrael mora da kombinuje diplomatiju, ekonomsko partnerstvo i robusne odbrambene i vojne poteze da bi oblikovao novi regionalni poredak kaže Šenker.

- Promjene na Bliskom istoku ne mogu da se posmatraju odvojeno od međunarodne situacije, drugih međunarodnih sukoba između SAD, Rusije i Kine, i promena u domaćoj politici u Evropi - kaže Sajig.

Ovog profesora sa Karnegija brine ubrzanje regionalnih i svjetskih promjena, koje utiču na ubrzanje kretanja svjetskog trenda ka sukobu, prenosi BBC.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.