Irske stranke desnog centra Fine Gael i Fianna Fail dobile su najviše glasova na parlamentarnim izborima. Međutim, da bi došle na vlast, trebat će im podrška manjinske stranke kako bi osigurale potrebnu većinu, odnosno 88 zastupničkih mjesta u parlamentu, javlja Anadolu.
U nedjelju je nastavljeno prebrojavanje glasačkih listića. Sadašnje vladajuće stranke Fine Gael i Fianna Fail i lijevo-centralna opozicija Sinn Fein su se natjecale da vide koja će osvojiti najviše mjesta u Dailu sa 174 mjesta, donjem domu irskog parlamenta.
Sinn Fein, koji ima za cilj ponovno ujedinjenje Republike Irske sa teritorijom Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Irske, nema jasan put do vlasti jer druge dvije stranke kažu da neće sarađivati s njom, dijelom zbog njenih historijskih veza s Irskom republikanskom armijom (IRA) tokom tri decenije nasilja u Sjevernoj Irskoj.
Složen sistem proporcionalne zastupljenosti
Odlazeći premijer Simon Heris (Harris) iz Fine Gaela, lider Fianna Faila Majkl Martin (Micheal Martin) i liderica Sinn Feina Meri Lu Mekdonald (Mary Lou McDonald) ponovno su izabrani u parlament, prema rezultatima objavljenim u subotu.
Irska koristi složen sistem proporcionalne zastupljenosti u kojem svaka od 43 izborne jedinice u zemlji bira nekoliko zastupnika, a birači rangiraju kandidate prema preferenciji. Kao rezultat toga, mogu proći dani dok ne budu poznati potpuni rezultati izbora.
- Narod Irske je sada progovorio - rekao je Harris.
Djelimični rezultati izbora u petak pokazali su da birači dijele svoje glasove među velike tri, nekoliko manjih stranaka i niza nezavisnih kandidata, a svaka koalicija će vjerovatno uključivati manje stranke ili nezavisne kandidate.
Rast troškova života i međunarodna nestabilnost
Troškovi života - posebno aktuelna stambena kriza u Irskoj - bili su dominantna tema u trosedmičnoj kampanji, pored imigracije, koja je postala emotivno i izazovno pitanje u zemlji sa 5,4 miliona stanovnika.
Ako se rani rezultati potvrde, Irska bi mogla da se izbori sa globalnim trendom da nezadovoljni birači smjenjuju aktuelnu vlast nakon pandemije, međunarodne nestabilnosti i pritisaka na troškove života.
Odlazeću Vladu predvodile su dvije stranke koje su dominirale irskom politikom u prošlom stoljeću. Fine Gael i Fianna Fail imaju slične politike, ali su dugogodišnji rivali s porijeklom na suprotstavljenim stranama građanskog rata u Irskoj 1920-ih.
Nakon što su izbori 2020. godine završili formirali su koaliciju.