U JEKU HLADNIH DANA

Iran suočen sa dubokom energetskom krizom

Zima u Iranu donosi i probleme u snabdijevanju gasom i strujom, što direktno pogađa građane, ali i industriju, obrazovanje i sve druge sektore

Energetska kriza. Fena

Anadolija

jučer

Naftom bogati Iran suočava se sa dubokom energetskom krizom u jeku hladnih zimskih dana i to do mjere da su mnoge firme i vladine ustanove otišle na kolektivne odmore, a škole prelaze na online nastavu, javlja Anadolija.

Nemogućnost ulaganja u energetsku infrastrukturu zbog strogih međunarodnih ekonomskih sankcija uzrokuje probleme u snabdijevanju energijom, što se manifestira nestancima struje u industrijskim i stambenim područjima tokom zimskih mjeseci.

Problemi u snabdijevanju strujom i gasom neminovno uzrokuju i velike ekonomske gubitke, a efekte krize direktno osjete i građani Irana.

Smanjiti zagrijavanje za dva stepena

Predsjednik Masoud Pezeshkian se nedavno obratio građanima i zamolio ih da u svojim kotlovnicama i pećnicama smanje zagrijavanje za još dva stepena radi uštede energenata.

Ministar energetike Abbas Aliabadi pozvao je javnost da smanji potrošnju goriva kako bi se više gasa isporučivalo elektranama i kako ne bi bilo problema u opskrbi električnom energijom.

Zbog energetskog problema obustavljena je nastava u svim obrazovnim nivoima u regijama kao što su Ardabil, Teheran, Zapadni Azerbejdžan, Simnan, Gulistan, Sjeverni Horasan, Rezevi Horasan, Mazenderan, Zanjan, Kurdistan i Kermanshah.

Zatvorene fabrike i radionice

Potpredsjednik Irana Mohammed Cafer Kaimpenah izjavio je da su 17. decembra prestale aktivnosti fabrika i radionica u brojnim industrijskim područjima zbog nedostatka prirodnog gasa.

Prema podacima koje je prikupio portal “Tejaratnews“, većinu potreba za električnom energijom u Iranu i dalje zadovoljavaju termoelektrane koje koriste prirodni gas.

Ovakva situacija uzrokuje deficit od oko 15.000 megavata u periodima kada je potražnja za električnom energijom najveća. Česti nestanci struje predstavljaju ozbiljne probleme za industriju i građane.

U Iranu se 94 posto električne energije proizvodi iz fosilnih goriva. Udio energije dobijene od vjetra i sunca iznosi svega 0,6 posto.

Prekidi struje uzrokuju milijarde dolara štete

Prekomjerna ovisnost o prirodnom plinu, nedostatak tehnološkog razvoja i stara infrastruktura negativno utiču na razvoj obnovljive energije u Iranu. Uz to, stara proizvodna i prijenosna infrastruktura uzrokuje gubitak energije i nanosi ozbiljnu štetu ekonomiji te zemlje.

Ova neefikasnost povećava troškove i smanjuje pouzdanost električne mreže.

Procjenjuje se da nestanci struje u Iranu nanose štetu industrijskoj proizvodnji od pet do osam milijardi dolara godišnje.

Iran planira povećati svoj kapacitet obnovljive energije na približno 2.500 megavata do 2030. godine. Međutim, finansijske teškoće i ekonomske sankcije negativno utiču na dolazak stranih investicija i naprednih tehnologija.

Prema podacima američke Uprave za energetske informacije (EIA), Rusija ima najveće dokazane rezerve prirodnog gasa na svijetu sa 47 triliona kubnih metara, dok je Iran druga zemlja sa najvećim rezervama gasa sa 34 triliona kubnih metara.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.