Vojnik Izraela koji je optužen za ratne zločine pobjegao je iz Brazila usred istrage o njegovim postupcima u Gazi.
On je boravio u Brazilu kao turist, a propalestinska organizacija Fondacija Hind Rajab (HRF) prošle je sedmice podnijela krivičnu prijavu optužujući ga za učestvovanje u sistematskom rušenju civilnih domova u Gazi kao dijela izraelske vojske.
U subotu je brazilski sud naložio policiji da istraži vojnika za ratne zločine. Kako se navodi u saopćenju, HRF je optužio Izrael da je orkestrirao njegov odlazak kako bi ometao pravdu, dodajući da "također postoje indikacije da se dokazi uništavaju".
HRF je sudu dostavio više od 500 stranica dokaza, uključujući videosnimke, podatke o geolokaciji i fotografije na kojima se vidi kako osumnjičeni postavlja eksploziv i sudjeluje u razaranju čitavih četvrti.
Uništavanje domova
- Ovaj pojedinac aktivno je pridonio uništavanju domova i sredstava za život, a njegove vlastite izjave i ponašanje jasno su u skladu s genocidnim ciljevima u Gazi - kazala je Maira Pinheiro, advokatica HRF-a.
Palestinske porodice čije je domove uništila izraelska vojska pridružile su se slučaju HRF-a kao tužioci.
Ovaj slučaj predstavlja prvi put da je država stranka Rimskog statuta samostalno provodila njegove odredbe bez ovisnosti o Međunarodnom krivičnosti sudu (ICC).
- Ovo je historijski trenutak. To postavlja snažan presedan za države da poduzmu hrabre korake kako bi počinitelje ratnih zločina pozvali na odgovornost - rekao je predsjednik HRF-a Djab Abu Jahja (Dyab Abou Jahjah).
Fondacija je podnijela slične pritužbe u drugim zemljama, uključujući onu protiv izraelskog vojnog atašea u Briselu i drugu koja uključuje vojnika koji je putovao u Šri Lanku.
U Izraelu raste strah da bi odluke ICC-a mogle dovesti do hapšenja i istraga ratnih zločina.
Savjetovani da ne putuju
Prošlog mjeseca izraelska vojska savjetovala je desecima vojnika da ne putuju u inostranstvo nakon što je navodno pratila oko 30 pritužbi za ratne zločine i pravnih postupaka protiv njenog osoblja zbog njihove uloge u operacijama u Gazi. Oficirima i vojnicima također je naloženo da uklone sve fotografije ili videozapise koji dokumentiraju njihovu uključenost u Gazu s platformi društvenih medija.
Dodatno, rečeno im je da se suzdrže od dijeljenja svojih lokacija dok su u inozemstvu zbog straha od odmazde propalestinskih organizacija, koje su navodno sastavile crne liste pojedinaca uključenih u rat.