Kanadski premijer Džastin Trudo (Justin Trudeau) je iza zatvorenih vrata, na sastanku sa poslovnim liderima, rekao da je Trampova (Trump) prijetnja preuzimanjem Kanade stvarna. Razlog za to je kanadsko rudno bogatstvo, rekao je kanadski premijer.
Američki predsednik Donald Tramp više puta je rekao da želi da pripoji Kanadu i učini je 51. saveznom državom SAD, podsjeća "New York Times". U petak je Trudo prvi put na to reagovao. Jasno je dao do znanja da Trampove izjave ne smatra šalom i vjeruje da ih Kanada treba tretirati kao ozbiljnu prijetnju.
Trudo je na skupu poslovnih lidera u Torontu rekao da vjeruje da Trampova administracija zna kojim ključnim mineralima Kanada raspolaže i da bi to možda mogao biti razlog zašto stalno govori da će je učiniti 51. saveznom državom, prenijeli su učesnici sastanka.
- Vrlo su svjesni naših resursa, onoga što imamo, i jako žele da imaju koristi od toga - istakao je kanadski premijer.
Iako je Trudo to govorio na zatvorenom dijelu skupa, najmanje dvije novinske kuće, Toronto Star i BBC, uspjele su da ga čuju i snime.
Aneksija Kanade
Tramp već nedeljama govori o aneksiji Kanade. Nakon prijetnji da će uvesti 25 odsto carine na uvoz iz Kanade i Meksika, obje zemlje su dogovorile 30-dnevno odlaganje uvođenja carina u zamjenu za strožu kontrolu granice, jer Tramp uvođenje carina opravdava krijumčarenjem droge fentanil, koja u SAD odnosi mnogo života.
Kanada raspolaže velikim rudnim bogatstvom: litijum (litijum), kobalt (kobalt) i nikal (nikal) su među 31 mineralom koji se smatraju ključnim za proizvodnju baterija za električne automobile, solarnih panela i poluprovodnika. Za Kanadu su ti minerali važan dio strategije da se pozicionira kao vodeća sila u prijelazu sa fosilnih goriva. Američka i kanadska industrija duboko su integrisane, a zdravlje američke ekonomije zavisi od Kanade, izjavio je kanadski ministar industrije Fransoa-Filip Šampanj (François-Philippe Champagne).
Američki CNN analizira kako je Tramp u samo dvije sedmice mandata američke saveznike doveo u nemoguć položaj. Dvije sedmice moglo se čuti vrlo malo kritika zapadnih saveznika: relativno blago su reagovali na najavu okupacije Grenlanda, ali prijedlog za iseljavanje palestinskog stanovništva iz Gaze kako bi se izgradila "rivijera Bliskog istoka" i za sankcije Međunarodnom krivičnom sudu izazvali su kolektivnu osudu.
- Svi su zaprepašćeni i nisu to mogli da predvide - kaže Džon B. Alterman (Jon B. Alterman), bivši zvaničnik State Ddepartmenta, a sada šef Bliskoistočnog programa u vašingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije.
Ukrajinska enigma
- Jako je teško predvidjeti šta će sljedeće učiniti - kaže za CNN Erik Nelson (Eric Nelson), bivši Trampov ambasador i kasnije pomoćnik direktora Njemačko-američkog Maršalovog centra za sigurnosne studije u Minhenu.
Ljudi upoznati sa Trampovim načinom razmišljanja smatraju da bi izbacivanje neukusne ideje moglo biti sredstvo pritiska na saveznike da osmisle nešto bolje.
- On uživa da drži ljude u takvom stanju - kaže Nelson. Dakle: šokiraj, provociraj, podstakni.
- Vidjeli smo ovu Trampovu predstavu mnogo puta ranije - dodaje Nejtan Sejls (Nathan Sales), Trampov bivši koordinator za borbu protiv terorizma.
On smatra da je reč o "umjetnosti pregovaranja". Gaza kao turistički centar neće biti posljednji geopolitički sukob Trampa i Evrope.
Šta će biti sa Ukrajinom? Tramp je ranije predložio ustupanje ukrajinskog teritorija Moskvi. Očekuje se da će na Minhensku sigurnosnu konferenciju sljedeće sedmice otputovati nekoliko članova Trampovog najužeg kruga, uključujući državnog sekretara Marka Rubija (Marco Rubio), potpredsjednika Džej-Di Vensa (JD Vance) i izaslanika za Rusiju i Ukrajinu Kejta Kelodža (Keith Kellogg).