Kako se približava godišnjica smrti najglasnijeg kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog, zastupnici Evropskog parlamenta upozoravaju na nastavak represije političkih protivnika u Rusiji te pozivaju na veću pomoć Ukrajini.
Navaljni je umro 16. februara 2024., u 47. godini, u arktičkoj zatvorskoj koloniji. EU je u martu 2024. kao odgovor na njegovu smrt uvela sankcije za 33 osobe, uključujući ruske suce, zaposlenike zatvora i dvije zatvorske kolonije.
Eurozastupnici su osudili ubojstvo najistaknutijeg kritičara Kremlja i prozvali ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske vlasti za kaznenu i političku odgovornost za njegovu smrt u rezoluciji usvojenoj dvije sedmice nakon njegove smrti. Rezolucija je upozorila na porazno stanje ljudskih prava u Rusiji i pozvala da se odmah i bezuvjetno oslobode svi politički zatvorenici i proizvoljno pritvorene osobe.
''Diskretnije metode pogubljenja''
Potpredsjednica Posebnog odbora za europski štit za zaštitu demokracije Sandra Kalniete upozorija je kako nakon smrti Navaljnog broj političkih zatvorenika raste, a među njima su i njegovi advokati i suradnici. Advokati Navalnog, Vadim Kobzev, Igor Sergunin i Aleksej Liptser, uhićeni su u septembru 2023., potom stavljeni na službeni popis terorista i ekstremista, a u januaru ove godine osuđeni na zatvorske kazne.
- Za razliku od Staljina, Putin se ne koristi tradicionalnim metodama pogubljenja, nego radi to diskretnije - trovanjem, eksplozijama i bacanjem protivnika s prozora - rekla je Kalniete. Dodala je kako Rusija ostaje najveća prijetnja europskoj sigurnosti i da stoga treba brže i odlučnije pomagati Ukrajini.
Rasprava u EP
- Neće biti nikoga od koga ću se moći oprostiti - citirao je talijanski eurozastupnik Nikola Prokaćini (Nicola Proccacini) riječi Navaljnog koje je napisao u svom zatvorskom dnevniku, a koje su posmrtno objavljene u memoarima ''Patriot''.
Također, iskazao je duboko divljenje prema Putinovom najpoznatijem kritičaru i prezir prema ''svima onima koji umanjuju njegovo nasljeđe i zanemaruju njegovu žrtvu''.
Jučer je na raspravi o godišnjici smrti Navaljnog u Evropskom parlamentu govorilo nekoliko eurozastupnika, mahom članova Odbora za vanjske poslove (AFET). Bernard Geta iz kluba zastupnika Renew poručio je kako ''preminuli za života vjerojatno nije mogao ni zamisliti da će novi američki predsjednik proglasiti prijateljstvo s Putinom, a da će istovremeno uvjetovati pomoć Ukrajini s takvom pohlepom i nedostatkom svijesti''.
U Putinovu odbranu je stao jedino zastupnik kluba Evrope suverenih nacija Peter Volgin. Poručio je kako nema dokaza da je rusko vodstvo ubilo Navaljnog i da Putin za to nije imao interes jer se sve dogodilo u trenutku kad je Rusija napredovala u Ukrajini, Putin dao intervju Takeru Karlsonu, a bližili su se i predsjednički izbori u Rusiji.