Liderka francuske krajnje desnice Marine Le Pen napustila je sudnicu u Parizu čak i prije nego što je presuda protiv nje u potpunosti pročitana, a ona je osuđena na četiri godine zatvora, od čega dvije godine uslovno.
Osim toga, sud joj je zabranio kandidaturu za političke funkcije na pet godina.
Le Pen je projurila kroz zgradu suda bez davanja izjava za medije, ušla je odmah u automobil i napustila mjesto događaja.
Njoj je presudom izrečena i novčana kazna od 100.000 eura (oko 200.000 KM), a gotovo je sigurno da će se žaliti.
Ipak, zatvorska i novčana kazna neće biti primijenjene dok se ne iscrpe sve pravne mogućnosti.
Predsjednica suda Benedikt de Pertuis (Bénédicte de Perthuis) rekla je da su radnje Marin Le Pen predstavljale "ozbiljan i trajan udar na pravila demokratskog života u Evropi, a posebno u Francuskoj."
Le Pen i njeni saradnici, uključujući osam zastupnika Evropskog parlamenta iz njene stranke Nacionalno okupljanje (RN) i 12 asistenata, proglašeni su krivima za pronevjeru sredstava Evropskog parlamenta. Optuženi su da su koristili novac iz budžeta EU za plaćanje uposlenika koje je zapravo radilo za njenu političku stranku u Francuskoj.
Francusko tužilaštvo ranije je zatražilo kaznu zatvora od pet godina, od čega dvije uslovno, novčanu kaznu od 300.000 eura i zabranu kandidature na pet godina, zahtijevajući da zabrana ostane na snazi čak i u slučaju žalbe.
Odluka suda izazvala je političke reakcije širom Evrope. Mađarski premijer Viktor Orban odmah nakon presude izrazio je podršku Le Pen, objavivši na mreži X: "Je suis Marine!"
Ova presuda mogla bi značajno utjecati na politički pejzaž Francuske, budući da su ankete ranije pokazivale da je Le Pen imala velike šanse da naslijedi Emmanuela Macrona na predsjedničkoj funkciji 2027. godine.
Pod njenim vodstvom, Nacionalno okupljanje nastojalo je ublažiti svoju krajnje desničarsku reputaciju, no ova presuda dodatno je uzdrmala njen politički kredibilitet.