ĐUZEPE KAVO DRAGONE

NATO admiral: Loš mir u Ukrajini gori bi bio od nastavka rata

Admiral Dragone naglašava da NATO prolazi kroz teške trenutke, posebno nakon povratka Donalda Trampa na vlast

Kavo Dragone i Zelenski. Platforma X

M. Až.

jučer

Predsjednik Vojnog odbora NATO-a, admiral Đuzepe Kavo Dragone, dao je intervju za ukrajinski RBC, govoreći o ruskim prijetnjama, ulozi SAD-a u savezu, mogućem slanju evropskih trupa u Ukrajinu i šansama Ukrajine za članstvo u NATO-u.

Admiral Dragone naglašava da NATO prolazi kroz teške trenutke, posebno nakon povratka Donalda Trampa na vlast. Iako američki predsjednik traži veća ulaganja Evrope u odbranu – što Dragone smatra opravdanim – iz SAD-a sve češće stižu poruke da je evropska sigurnost prvenstveno stvar Evrope. Dok se Evropa budi, ruska prijetnja već je prisutna.

Ukrajina ostaje prioritet NATO-a

- Rusija je i dalje agresor, bez obzira na razloge koje navodi za svoje poteze - istakao je Dragone. O mogućnosti primirja, rekao je da Moskva sada mora pokazati iskrenu želju za trajnim mirom.

Na pitanje da li će članstvo Ukrajine u NATO-u biti dio mirovnih pregovora, admiral je oprezno odgovorio: "Nikada nije rečeno da bi početak i kraj pregovora automatski značili ulazak u NATO. Trenutačno članstvo Ukrajine ne izgleda kao dio tih pregovora."

Dragone priznaje da Tramp ima pravo kada kaže da Evropa mora više ulagati: "Od 2014. samo tri članice NATO-a trošile su 2% BDP-a na odbranu, a sada je to dve trećine članica koje to rade ili će uskoro raditi. Evropa odgovara na poziv."

Na pitanje o mogućem povlačenju američkih trupa iz Evrope, Dragone kaže da NATO nema konkretne informacije o tome, te da je iz SAD-a posljednjih dana više puta potvrđena posvećenost Savezu.

Mogućnost sukoba s Rusijom

Admiral tvrdi da NATO ima spremne odbrambene planove i snažnu moć odvraćanja: "Ako bi Rusija napravila tako nepromišljen korak i napala članicu NATO-a, odgovor bi za Moskvu bio katastrofalan."

O mogućnosti da evropske vojske budu raspoređene u Ukrajini nakon rata, Dragone smatra da je to izvodivo – ali samo uz jasne uslove: obostrano poštovanje primirja, snažan međunarodni mandat (po mogućnosti UN-ov) i prisutnost ozbiljne, multinacionalne snage.

- Najveće jamstvo sigurnosti Ukrajine i dalje će biti njene Oružane snage - naglasio je, dodavši da NATO pomaže Ukrajini u obuci, opremi i interoperabilnosti, što će joj koristiti u odbrani i budućnosti.

"Mir da, ali ne pod svaku cijenu"

Dragone je pohvalio sposobnost ukrajinske vojske da usvoji NATO taktike, oružje i obuku: "Njihova otpornost, inovativnost i profesionalizam su zapanjujući. Pokazuju i nama da možda moramo prilagoditi NATO standarde novim prijetnjama."

Na pitanje o ustupcima u mirovnim pregovorima, admiral kaže da je prerano za detalje, ali da NATO pomaže Ukrajini da dođe do pregovaračkog stola s pozicije snage. 

- To nije produžavanje rata, već osiguranje da Ukrajina može odbraniti sebe – sada i u budućnosti - rekao je.

Na kraju, upozorava da zamrznuti sukob mora biti izbjegnut: "Loš mir može biti gori od nastavka rata. Fokus mora biti na pravednom i trajnom miru."

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.