U Parlamentu Velike Britanije održana je rasprava o stanju u BiH, a na pitanja zastupnika odgovarao je Stiven Dauti (Stephen Doughty), ministar za evropska i sjevernoamerička pitanja, koji je prije nekoliko dana razgovarao sa šefom bh. diplomatije Elmedinom Konakovićem.
- Ozbiljno osuđujemo secesionističke poteze predsjednika RS Milorada Dodika, koji ozbiljno prijete suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH. Ovi potezi su neustavni i opasni, posebno onima koji žive u RS-u za koje on tvrdi da ih štiti. Velika Britanija je potpuno predana Dejtonskom sporazumu kao jedna od garanta koja poštuje institucije oba entiteta i koja podržava BiH kao suverenu i politički nezavisnu državu - jasan je bio Dauti, koji je podsjetio zastupnike da je izrečena prvostepena presuda protiv Dodika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
- Velika Britanija jasno stoji iza Ureda visokog predstavnika, čija pozicija je neupitna i odbijanje njegovih nezavisnih odluka urušava vladavinu prava u BiH - naglasio je.
Ozbiljna eskalacija
Odluke NSRS je nazvao antidejtonskim i poručio da je to ozbiljna eskalacija koja prijeti suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH. Poručio je da Dodik povećava intenzitet napada na država i samim time povećava mogućnost urušavanja međunarodne sigurnosti.
- BiH ima institucije i mehanizme da na to odgovori, a mi podržavamo svaku njegovu reakciju koja bi završila ovu krizu - kazao je.
Naglasio je da Dodikovi potezi ne služe interesima naroda u BiH, uključujući u RS. Naglasio je da stanovnici BiH očekuju napredak i reforme, a ne secesionističke prijetnje i poteze.
Priti Patel iz Konzervativaca je poručila da je Velika Britanija prethodnih decenija podržavala BiH, a da su Dodikove odluke dovele do zabrinjavajuće situacije.
Pitala je Dautija koje konkretne mjere je Britanija poduzela i koje planira poduzeti da pomogne Bih.
Dauti je kazao da rade veliki diplomatski pisao iza scene te je naglasio da su održali sastanke s predstavnicima SAD i EU i naglasio da podržavaju put BiH prema članstvu u NATO-u i misiju Althea.
Emili Tornberi iz vladajućih Laburista poručuje da se na zapadnom Balkanu vidi scenario koji je Rusija provodila u Gruziji, Moldaviji, Rumuniji zemljama Baltika, govoreći da je riječ o hibridnom ratovanju.
Dauti je poručio da postoji obrazac koji želi urušiti euroatlantske integracije i iskoristiti to za nestabilnost i podjele. Poručio je Tornberi da je ona dokaz da britanski parlament jasno radi na podršci teritorijalnom integritetu BiH.
O Ešdaunu
Džejms Mekleri iz Liberalnih demokrata je podsjetio da je tu stranku nekada vodio Pedi Ešdaun, koji je također bio bio visoki predstavnik u BiH.
- On je često podsjećao na nestabilnost i krhkost sistema u Bosni i Hercegovini, referirajući se na njegovo vrijeme provedeno u ovoj državi. Iako je dobila više upozorenja, Velika Britanija je ignorisala rad Milorada Dodika na dezintegrisanju BiH, koji je za to imao podršku iz Kremlja. Dodikovi posljednji potezi su pokazivanje otvorenog otpora međunarodnoj zajednici i posljednje u nizu odluka koje podrivaju Dejtonski mirovni sporazum - kazao je on.