IRANSKI NUKLEARNI PROGRAM

Poznati učesnici pregovora SAD i Irana: Susret delegacija u subotu u Omanu

Razgovori će se održati uz posredovanje ministra vanjskih poslova Omana Bedr al-Busejdija

Abbas Araghchi. AP

M. O.

8.4.2025

Američko-iranske pregovore koji će se održati 12. aprila u Omanu predvodit će iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči (Abbas Araghchi) i izaslanik američkog predsjednika Stiv Vitkof (Steve Witkoff), javili su u utorak iranski državni mediji na Telegramu.

Razgovori će se održati uz posredovanje ministra vanjskih poslova Omana Bedr al-Busejdija (Badr al-Busaidi), navodi se u izvještaju.

Predsjednik Donald Tramp (Trump) u ponedjeljak je iznenada objavio da su Sjedinjene Države i Iran spremni započeti direknte pregovore o nuklearnom programu Teherana, ali je iranski ministar vanjskih poslova rekao da će razgovori u Omanu biti indirektni.

Postizanje dogovora

Kao daljnji znak teškog puta do bilo kakvog dogovora između dva geopolitička neprijatelja, Tramp je izdao oštro upozorenje da će, ako pregovori budu neuspješni, "Iran biti u velikoj opasnosti".

Iran se posljednjih sedmica protivio Trampovim zahtjevima da direktno pregovara o svom nuklearnom programu, ili da bude bombardovan, a čini se da ostaje pri tom stajalištu u ponedjeljak.

- Vodimo direktne razgovore s Iranom i oni su započeli. Biće u subotu. Imamo vrlo veliki sastanak i vidjet ćemo šta se može dogoditi - rekao je Tramp novinarima u Ovalnom uredu tokom sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom (Netanyahu) koji je boravio u posjeti SAD.

- I mislim da se svi slažu da bi bilo bolje postići dogovor - rekao je Tramp. Dodao je da će subotnji razgovori s Iranom biti na vrlo visokom nivou, ne navodeći detalje. Odbio je reći gdje će se razgovori održati, ali je istakao mogućnost da se dogovor postigne.

Iran tražio indirektne pregovore

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči objavio je na X-u da će se indirektni razgovori na visokom nivou održati u Omanu, dodajući: "To je prilika koliko i test. Lopta je u američkom dvorištu."

SAD i Iran vodili su indirektne pregovore tokom mandata bivšeg predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden), ali su postigli mali ili nikakav napredak. Posljednji poznati izravni pregovori između dviju vlada bili su za vrijeme tadašnjeg predsjednika Baraka Obame (Barack), koji je predvodio međunarodni nuklearni sporazum iz 2015. godine koji je Tramp kasnije napustio.

Upozorenje Iranu

Trampova upozorenja o vojnoj akciji protiv Irana uzdrmala su već napete živce širom Bliskog istoka, nakon otvorenog rata u Gazi i Libanu, vojnih napada na Jemen, promjene vodstva u Siriji i izraelsko-iranske razmjene vatre.

Tramp, koji je pojačao američku vojno prisustvo u regiji otkako je preuzeo dužnost u januaru, rekao je da bi radije postigao dogovor oko iranskog nuklearnog programa, nego oružani sukob, a 7. marta rekao je da je pisao vrhovnom vođi Aliju Hameneiju (Khamenei) da predloži razgovore.

Iranski zvaničnici rekli su tada da Teheran neće biti natjeran na pregovore.

- Iran ne može imati nuklearno oružje i ako pregovori ne budu uspješni, zapravo mislim da će to biti jako loš dan za Iran - rekao je Tramp u Ovalnom uredu u ponedjeljak.

Do direktnih pregovora ne bi došlo bez izričitog odobrenja Hameneija, koji je u februaru rekao da pregovori sa SAD "nisu pametni, mudri, ili časni".

Iranski Nournews, povezan s najvišim sigurnosnim tijelom u zemlji, opisao je Trampovu izjavu o planiranom direktnom susretu kao dio "psihološke operacije, čiji je cilj utjecati na domaće i međunarodno javno mnijenje".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.