ANALIZA

CNN: Ukrajina pred teškim ljetom, Evropa razmatra dva neugodna scenarija

Sve su glasnije sumnje da Rusija gomila snage, čekajući kraj blatnjavog perioda u maju kako bi pojačala ofenzivu,

Ruski napad na Sumi. AP Photo/Volodymyr Hordiienko

M. Až.

14.4.2025

- Rekli su mi da su pogriješili - izjavio je američki predsjednik Donald Tramp, komentarišući ruski napad na centar Sumija. Prema tvrdnjama, u napadu su korišteni projektili Iskander, poznati po svojoj preciznosti.

Ukrajinci tvrde da su ispaljena dva Iskandera, što, prema njihovim riječima, sugerira da su Rusi ciljali spasioce koji su pritekli u pomoć povrijeđenima. Grad Sumi, smješten uz rusku granicu, sada je izložen direktnim napadima Kremlja, jer Vladimir Putin nastoji uspostaviti "tampon zonu" unutar Ukrajine.

Ovaj napad dodatno je istakao slab uspjeh diplomatskih napora Bijele kuće, piše CNN. Tramp je u petak na društvenim mrežama pozvao Rusiju da "krene naprijed", ali nije naveo rokove niti konkretne posljedice u slučaju nepostupanja, iako se neslužbeno spominju sekundarne sankcije za kupce ruske nafte.

Diplomatski zastoj

Tramp je ranije kritikovao Moskvu zbog napada na ukrajinske civile, ali je istovremeno govorio o ratnoj tragediji uopšteno, izbjegavajući osudu specifičnih zločina Kremlja. Američki i ruski diplomati trenutno su zaglavljeni u složenom diplomatskom lavirintu koji, prema CNN-u, izgleda kao da ga je osmislio Kremlj.

Trampov izaslanik Stiv Vitkof povremeno putuje u Rusiju kako bi direktno čuo zahtjeve Moskve. Kremlj je njegovu posjetu Sankt Peterburgu prošle sedmice opisao kao "produktivnu".

Visoki američki i ruski zvaničnici sastaju se u Saudijskoj Arabiji, razgovarajući o mogućem prekidu vatre i širem dogovoru o normalizaciji odnosa. Prošle sedmice u Turskoj su započeli i razgovori nižeg nivoa o tehničkim aspektima ponovnog otvaranja ambasada.

Istovremeno, u Vašingtonu Amerikanci i Ukrajinci pokušavaju finalizirati sporazum o rijetkim mineralima.

Trenutno je na snazi 30-dnevni prekid vatre koji se odnosi na napade na energetsku infrastrukturu, ali je taj dogovor nejasno definisan, slabo se poštuje i ističe u petak.

Sumnje u rusko gomilanje snaga

Trampova administracija nastoji na različite načine doći do trajnog mira. Kritičari Moskve smatraju da ova složena i konfuzna diplomatska mreža predstavlja tipičnu rusku taktiku – stvaranje privida angažmana dok se zapravo samo kupuje vrijeme. Trampova administracija ranije je spominjala rokove od 24 sata do 100 dana za postizanje mira, ali ti rokovi više nisu u fokusu.

CNN ističe da Putin vjeruje u mogućnost značajnog uspjeha na bojištu ovog ljeta, što bi moglo promijeniti tok pregovora. Napredovanjem u Sumskoj oblasti, Rusija pokušava proširiti svoj manevarski prostor uz granicu i prisiliti Ukrajinu da tamo pošalje dodatne snage.

Rusija polako napreduje i južno od Zaporižja, u oblasti gdje se prije dvije godine očekivala ukrajinska ofenziva. Jedan ukrajinski obavještajac, nedavno prebačen u blizinu Harkiva, opisao je liniju fronta kao mirniju nego što je očekivao, ali je izrazio zabrinutost zbog mogućih budućih događaja.

Sve su glasnije sumnje da Rusija gomila snage, čekajući kraj blatnjavog perioda u maju kako bi pojačala ofenzivu, za koju ukrajinski zvaničnici tvrde da je već djelimično počela. Kijev upozorava da će uskoro ostati bez topničke municije, a obećane isporuke saveznika možda neće stići na vrijeme. Ukrajinu čeka veoma teško ljeto.

Dva zabrinjavajuća scenarija za Evropu

Ovo je ključni trenutak u kojem se sve iskušava. Moskva je sve uložila u rat u kojem ne prihvata ništa osim pobjede i ne vidi korist od "zamrznute" linije fronta. Prednost je sve više na ruskoj strani, a Rusi kupuju vrijeme jer vjeruju da ono igra u njihovu korist.

Evropski saveznici već se tiho pripremaju za dva nepovoljna scenarija. Prvi je potpuni kolaps Ukrajine, što bi zahtijevalo od evropskih članica NATO-a da se same suoče s Rusijom bez podrške SAD-a. Iako je to malo vjerojatno, ova mogućnost se razmatra u pozadini.

Drugi, realniji scenario, aktivno se razmatra – Britanija i Francuska predvode pripreme za "snage za osiguranje" koje bi bile raspoređene radi zaštite eventualnog prekida vatre. Ove pripreme imaju dvostruku svrhu: pružaju Kijevu sigurnosna jamstva kako bi lakše pristao na pregovore i istovremeno stavljaju Moskvu u poziciju da izgleda kao prepreka miru.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.