"PREVARILI SU NAS"

Kineski zarobljenici u Ukrajini: "Upali smo u zamku Moskve"

Naglasili su da kineska vlada nije bila svjesna da ih je ruska vojska angažirala

Kineski državljani: Ništa od onoga što su nam Rusi rekli nije bilo istinito. SBU

M. Až.

14.4.2025

Dvojica kineskih državljana, zarobljenih tokom borbi na ruskoj strani u istočnoj Ukrajini, na konferenciji za novinare u Kijevu rekli su da su nasjeli na prevaru koju je osmislila Moskva.

Negirali umiješanost Pekinga

Njihovi identiteti nisu otkriveni, a oni su naglasili da kineska vlada nije bila svjesna da ih je ruska vojska angažirala. Potpisali su ugovore preko posrednika, prenijela je agencija Interfax-Ukrajina.

Jedan od zarobljenika ispričao je da je ostao bez posla tokom pandemije kovida-19 i nadao se zaposlenju kao vojni bolničar, smatrajući vojnu službu časnom u kineskom društvu.

- Upozorili su nas da ne idemo u ratna područja. Htio sam pomagati kao bolničar, ali sam ranjen i predao se - rekao je.

On je dodao da kineske vlasti promovišu prijateljstvo s Rusijom, ali da su informacije o toj zemlji iskrivljene i služe za mamljenje Kineza u rat.

- Ne isplati se. Ništa što su nam Rusi obećali nije bilo istina - kazao je, dodavši: "To je bila zamka."

Obećanja o visokim platama

Prema izvještaju Radija Slobodna Evropa, kineski muškarci su privučeni u ruski ratni stroj oglasima na društvenim mrežama koji nude visoke zarade i ratnu avanturu.

Jedan oglas na platformi Weibo, viđen stotinama hiljada puta, prikazuje muškarce koji napuštaju poslove da bi se borili za Rusiju, uz poruku: "Ti si muškarac. Pokaži da si muškarac."

U videu na ruskom jeziku s kineskim titlovima nude se bonusi za prijavu do 21.000 dolara i mjesečna plata od oko 2.400 dolara, što je znatno više od prosjeka u mnogim kineskim regijama.

Drugi zarobljenik, iz relativno bogate porodice, rekao je da je u Rusiju došao kao turista.

- Nisam ni pomišljao da ću u rat. O Ukrajini nisam znao skoro ništa - izjavio je.

Obojica su rekli da su zarobljeni 8. aprila, čim su stigli na front, i da nisu učestvovali u borbama niti ubili ukrajinske vojnike.

Reakcije

Sljedećeg dana, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tvrdio je da se najmanje 155 kineskih građana bori na ruskoj strani protiv Ukrajine i da Peking zna za "sistematsku kampanju" regrutacije koju vodi Moskva.


Na ove optužbe reagovao je prošle sedmice glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Đijan, nazvavši Zelenskijeve izjave "neodgovornima".

Zarobljeni Kinezi rekli su da žele povratak u domovinu i da su spremni na kazne, jer kineski zakon zabranjuje građanima učešće u oružanim sukobima na bilo kojoj strani.

Kina nikada nije javno osudila rusku invaziju na Ukrajinu iz 2022. godine, a u posljednje tri godine produbila je ekonomsku, vojnu i političku saradnju s Moskvom.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.