ALI HAMENEI

Iranski vrhovni vođa: Pregovori s Amerikancima mogu i ne moraju uspjeti

Hamenei je u utorak izjavio da nije "ni pretjerano optimističan niti pesimističan" u vezi s pregovorima sa SAD

Hamenei: Pregovori mogu dovesti do rezultata, a možda i ne. AP

Anadolija

15.4.2025

4

Vrhovni iranski vođa ajatolah Ali Hamenei izjavio je u utorak da nije "ni pretjerano optimističan niti pesimističan" u vezi s pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama o iranskom nuklearnom programu, u očiglednom pokušaju Teherana da smanji rastuća očekivanja javnosti od postizanja sporazuma.

Neuspjeh u postizanju dogovora s predsjednikom Donaldom Trampom o rješavanju višedecenijskog spora Irana sa Zapadom mogao bi ozbiljno naštetiti Islamskoj Republici, prema mišljenjima iranskih političara i upućenih izvora, čak i ako Teheran kasnije okrivi Vašington za neuspjeh.

Pozitivni signali iz Omana

Nakon razgovora između Teherana i Vašingtona u Omanu prošlog vikenda, koje su obje strane ocijenile pozitivnim, u Iranu su porasla očekivanja od gospodarskog oporavka, sudeći prema razgovorima s Irancima putem telefona i objavama Iranaca na društvenim mrežama.

Dogovoreno je da se dodatni pregovori održe 19. aprila u Omanu.

Iranska valuta rial, koja je bila značajno oslabljena, ojačala je za oko 20 posto u odnosu na dolar u posljednjih nekoliko dana, što je podstaklo nadu mnogih Iranaca da je sporazum o prekidu ekonomske izolacije zemlje sve bliži.

"Subina zemlje ne ovisi o pregovorima"

- Nismo ni pretjerani optimisti niti pesimisti u vezi s njima. Uostalom, to je proces o kojem je odlučeno i njegovi prvi koraci su dobro provedeni - rekao je Hamenei na sastanku sa zastupnicima, prema izvještajima državnih medija.

Teheran pristupa pregovorima s oprezom, sumnjajući u mogućnost postizanja sporazuma i s nepovjerenjem prema Trumpu, koji je 2018. godine, tokom svog prvog mandata, napustio nuklearni sporazum Teherana s šest svjetskih sila iz 2015. godine i više puta prijetio bombardiranjem Irana ako ne dođe do dogovora.

- Odavde se (razgovori) moraju pažljivo pratiti, uz jasno definirane crvene linije i za drugu stranu i za nas. Pregovori mogu dovesti do rezultata, a možda i ne - izjavio je Hamenei.

- Izbjegavajte povezivati sudbinu zemlje s ovim pregovorima - dodao je.

Ekonomski pritisci ublažili stav prema SAD

Otkako su odnosi s Vašingtonom prekinuti nakon iranske islamske revolucije 1979. godine, kojom je svrgnut šah podržavan od SAD-a, neprijateljstvo prema Sjedinjenim Državama bilo je ključna tačka okupljanja iranskih klerikalnih vlasti.

Međutim, visoka inflacija, nezaposlenost i nedostatak investicija, uzrokovani oštrim sankcijama ponovo uvedenim nakon Trampovog povlačenja iz nuklearnog sporazuma 2015. godine, uvjerili su Hameneija da podrži pregovore s Trampovom administracijom.

Sjedinjene Države, Izrael i zapadne sile optužuju Teheran za razvoj nuklearnog oružja, dok Iran tvrdi da je njegov nuklearni program isključivo za civilne svrhe.

Marketing
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.