Britanski lovci Typhoon u dva navrata su uzletjeli u manje od 48 sati kako bi presreli ruske vojne avione i zaštitili zračni prostor NATO-a.
Prema pisanju Telegrapha, lovci britanskog Kraljevskog ratnog zrakoplovstva (RAF) aktivirani su u dvije situacije ove sedmice.
To je uslijedilo nakon što su vojni avioni Rusije došli preblizu granicama NATO-a, što je izazvalo uzbunu.
Do presretanja je došlo u trenutku kad je predsjednik SAD Donald Tramp (Trump) pokazao znakove nestrpljenja prema Vladimiru Putinu i zaprijetio povlačenjem iz pregovora o miru u Ukrajini. Britanska vlada planira istaknuti ove incidente kao još jedan dokaz rastuće ruske prijetnje u pokušaju da uvjeri SAD da ne smanjuje svoju vojnu prisutnost u Evropi.
Ovo je prvi put da su zračne snage aktivirane u sklopu operacije Chessman, nove misije NATO-a koja ima cilj pojačati zračnu odbranu Evrope. Ministri su poručili da najnoviji incidenti na nebu pokazuju sve agresivnije ponašanje Rusije u testiranju granica zapadne vojne alijanse.
U utorak su dva britanska Typhoona, koja su stacionirana u zračnoj bazi Malbork u Poljskoj, uzletjela kako bi presrela ruski izviđački avion iznad Baltičkog mora.
Manje od 48 sati kasnije još jedan par britanskih lovaca morao je uzletjeti kako bi presreo neidentificirani avion koji je poletio iz ruske eksklave Kalinjingrada, smještene između Poljske i Litve.
Ministar oružanih snaga Luk Polard (Luke Pollard) dao je izjavu za Telegraph.
- Ujedinjeno Kraljevstvo nepokolebljivo je u svojoj predanosti NATO-u. S obzirom na rastuću rusku agresiju i sve veću prijetnju sigurnosti, pojačavamo svoje aktivnosti kako bismo pružili sigurnost saveznicima, obeshrabrili protivnike i zaštitili svoju nacionalnu sigurnost kroz plan promjena – poručio je on.
"Rame uz rame"
Dodao je da ova misija pokazuje njihovu sposobnost da djeluju rame uz rame s najnovijom članicom NATO-a Švedskom i da brane zračni prostor Saveza gdje god i kad god je to potrebno, štiteći sigurnost kod kuće i jačajući njihov položaj u inostranstvu.
Avioni, koji su dio flote od šest Typhoona, raspoređeni su u Poljsku prije samo tri sedmice u sklopu odbrambene operacije sa švedskim zračnim snagama. Inače su stacionirani u bazi RAF Lossiemouth u Škotskoj, a u ovoj misiji ih prati oko 200 pripadnika britanske vojske.
Kad su avioni raspoređeni, komandant eskadrile Kristofer Džejkob (Christopher Jacob) poručio je da će "braniti i odvraćati, spremni zaštititi od bilo kakve prijetnje".
Sve agresivnija Rusija
Otkako je prije tri godine započela invaziju na Ukrajinu, Rusija je sve agresivnija u ispitivanju zračne odbrane NATO zemalja.
U novembru su dva britanska lovca iz baze Lossiemouth morala uzletjeti kako bi presrela ruski bombarder iznad Sjevernog mora, koji se približavao britanskom zračnom prostoru. U veljači su norveške zračne snage podigle lovce F-35 kako bi presrele dva ruska bombardera i njihovu pratnju u području Arktičkog kruga.
Evropske zemlje sada žurno pokušavaju ojačati vlastitu zračnu odbranu, nakon što je Tramp dao naslutiti da će smanjiti američku vojnu potporu kontinentu.
Najnoviji ruski upadi dolaze u trenutku kad Bijela kuća i Kremlj još uvijek vode pregovore o mogućem prekidu vatre i mirovnom dogovoru za Ukrajinu. Trump je početkom tjedna izjavio da razmišlja o povlačenju iz pregovora. Putin je prošlog mjeseca odbio američki prijedlog primirja, koji je Kijev prihvatio, te je nastavio bombardirati ukrajinske civile.
Pauza u borbama
U subotu je Putin rekao da je naredio ruskim snagama da poštuju 30-satnu pauzu u borbama u Ukrajini, što je nazvao uskrsnim primirjem. Velika Britanija te druge evropske i zapadne države oformile su "koaliciju voljnih", spremnu za slanje mirovnih snaga u Ukrajinu ako dođe do dogovora.
Prema dogovoru, snage iz Ujedinjenog Kraljevstva i saveznika bile bi raspoređene u Ukrajinu kako bi odvratile Rusiju od mogućeg novog napada. Britanski premijer Kir Starmer (Keir) pokušava uvjeriti SAD da podrži taj plan tako da zajamči da će intervenirati ako Rusija ponovno napadne.