Evropska unija i SAD izdvojile su značajna finansijska sredstva kako bi građanima BiH pokazale kako postoji način da njihova izborna volja, u konačnom zbiru glasova, bude zaista onakva kakvu su imali prilikom glasanja i da rezultate izbora saznaju samo nekoliko sati nakon zatvaranja biračkih mjesta. Dio opreme već je isporučen, dio je u procesu nabavke, u toku su izrada softvera i pripreme za testiranje projekta na ograničenom broju biračkih mjesta.
Suština je u tome da bi procesi identifikacije birača i brojanja glasova, primjenom novih tehnologija, bili zaštićeni od utjecaja stranaka i instaliranih članova biračkih odbora, njihovih „bugarskih vozova“, glasanja na parking prostorima, raznih smicalica, olovaka i prstenova za poništavanje glasačkih listića, protekcije pojedinih stranaka ili kandidata. Svi godinama patentirani i usavršavani načini manipulacije i zloupotrebe volje birača pali bi u vodu.
Sama činjenica da se digitalizacija izbornog procesa u BiH godinama odlaže ili nikako i ne spominje, pa i podatak da su Delegacija EU i SAD ovaj proces pokrenule s mrtve tačke, ne ulijeva nadu da će domaći političari biti oduševljeni ovim projektom i da će im on biti među prioritetima. U suprotnom, sredstva za nabavku potrebne opreme, umjesto donatora, izdvojili bi sami iz krcatih budžeta. To se, uz izmjene zakona, od njih i dalje očekuje, jer projekt podržan od prijatelja ove zemlje odnosi se na ograničen broj lokalnih zajednica i biračkih mjesta.
Dok iz CIK-a BiH poručuju da imamo šansu da već lokalni izbori 2024. godine budu drugačiji, a međunarodne organizacije i PIC pozivaju da oni proteknu uz povećan nivo transparentnosti i integriteta, bit će veoma zanimljivo pratiti pokušaje opstrukcije i ponovnog odlaganja projekta. Oni koji, otvoreno ili na drugi način, budu uporni u tome, samo će dokazati da bez krađe ne mogu i da im je od evropskog važniji „bugarski voz“.