Ako je suditi samo po novinskim naslovima i izjavama političara u Beogradu i Zagrebu, mogao bi se steći dojam kako je nejasno zašto predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uopće putuje danas u dvodnevnu posjetu Hrvatskoj, kao i da nikome nije mnogo ni stalo do te posjete.
S jedne strane se čuje da Vučić nije dobrodošao u Zagreb, a u Beogradu srbijanskog predsjednika najbliži saradnici savjetuju da tamo ne odlazi, piše Deutsche Welle.
Pristojne razlike
Zato je nepodijeljeno mišljenje analitičara u Beogradu da je jedina stvar koja odnose Srbije i Hrvatske drži na koliko-toliko pristojnoj razini samo pritisak Zapada, koji, prema njihovom mišljenju, i stoji iza organiziranja ovog susreta.
Postoje, naravno, i oni koji smatraju da je potrebno razgovarati - i tome se svakako ne može ništa zamjeriti - ali, ostaje činjenica da iza svega toga ne stoji iskrena želja srpske i hrvatske strane za normalizacijom odnosa.
- Ne vidim nikakvu želju s obje strane da se razriješe nesporazumi - slaže se s takvom ocjenom za DW i Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku.
- Poslije svega što se dogodilo proteklih godina ne vidim želju i namjeru da se suštinski nešto riješi, jer bi se onda prosto izgubio teren da se stječu laki, jeftini i populistički predizborni bodovi; kad god su neki izbori u obje države, vi imate takve priče. Jer, kada svoju politiku gradite na nacionalizmu i populizmu, i na stalnoj ugroženosti države i naroda, vama nije u interesu da izgubite 'omiljene neprijatelje', da tako kažem. A čak da takva namjera i postoji, to se ne može riješiti jednom posjetom, već svakodnevnim radom.
Veći profit za Vučića?Atmosfera u odnosima između dviju zemalja nije najbolja, i tu činjenicu za DW ističe i Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam.
Zato se, prema njegovim riječima, i ne može previše očekivati od Vučićeve posjete Zagrebu, jer „prije svega nije stvoren ambijent u kojem se mogu postići neki dobri rezultati".
- Bez obzira na to što kaže predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, ta posjeta je očito uslijedila nakon pritiska Brisela, možda i Vašingtona, a u prilog tome ide i činjenica da je hrvatski premijer Andrej Plenković o njoj maltene saznao iz medija. Mislim da će ovo zato biti još jedna protokolarna posjeta, nakon koje će se nastaviti s razmjenom oštrih riječi između Beograda i Zagreba - kaže Popov i dodaje da će, ako bi se mjerila konkretna politička korist od predstojeće posjete, od nje mnogo više profitirati Vučić, jer je „unatoč uvredama i najavi protesta, ipak otišao u Zagreb”.
Ratna odšteta (ni)je temaDosta pažnje je u Beogradu izazvala i izjava hrvatskog premijera Plenkovića, koji napominje kako bi se na dnevnom redu predstojeće posjete mogla naći i tema ratne odštete koju bi Srbija trebala isplatiti Hrvatskoj.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je navodno bio šokiran takvim izjavama i poručio da bi Hrvatskoj bilo bolje da o tome ne govori. Uslijedile su i razne novčane kalkulacije, pa tako beogradski mediji prenose da je Hrvatska tu odštetu od Srbije procijenila na 32 milijarde eura, a Srbija smatra da bi zbog oduzete privatne imovine i stanova, neisplaćenih mirovina, deviznih pologa, imovine Srpske pravoslavne crkve (SPC), i imovine poduzeća, Hrvatska Srbiji morala isplatiti čitavih 40 milijardi eura.
Dragan Popović ipak smatra da to gotovo sigurno neće biti tema razgovora u Zagrebu.- To je tema koja sada služi samo tome da premijer Plenković dobije neki bod u odnosu na predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović. Da bi ta tema uopće došla na dnevni red, moralo bi prije toga mnogo toga učiniti što se tiče osvrta na rat, prognane ljude i ratne zločine. A da ne govorimo o tome da ne postoji nikakav pravni temelj po kojem bi bilo Srbija bilo Hrvatska tražile nekakvu ratnu odštetu.