Branka Milić, jedna od optuženih u slučaju pokušaja terorizma na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2016., kazala je da, nakon torture i nezapamćenih poniženja koje je doživjela tokom suđenja, nema više šta tražiti u sudnici Višeg suda u Podgorici.
Ona je rekla da se u sud neće vraćati i da niko od nadležnih iz Srbije s njom nije pričao o eventualnom izručenju.
Milić ističe da je notorna neistina da se, nakon napuštanja sudnice podgoričkog Višeg suda, do Ambasade Srbije prevezla automobilom Skupštine Crne Gore i da tu svoju tvrdnju može potkrijepiti zapisima sa videokamera.
Podsjeća da do današnjeg dana nije dobila rješenje o određivanju pritvora koji joj je sudija Suzana Mugoša odredila u odsustvu i u vremenu kada je nad njom provođena mjera nadzora. Iz tog razloga je spriječena da kao stranka u postupku podnese žalbu na nezakonito rješenje.
- Ja sam apsolutno nevina osoba i kao takva ne vidim razlog da i dalje izigravam dekor u jednoj besramnoj priči. Ako mi se već treba suditi, onda mi ova država treba osigurati suđenje kakvo mi se garantira međunarodnim odredbama o ljudskim i građanskim pravima i Ustavom Crne Gore - kazala je Milić.
Kako je rekla, neistina je da je pobjegla iz sudnice u toku glavnog pretresa, već je iz sudnice izbačena od Sudskog vijeća, a u sudnici ponižavana i uskraćivana u svom pravu da se o konkretnom slučaju pravično raspravi i odluči pred nezavisnim i nepristrasnim sudom. Zatim da joj se sudi pošteno i u razumnom roku, te da konačnu odluku o optužnici donese sud u skladu sa zakonom i izvedenim dokazima bez utjecaja, miješanja, podsticanja i prejudiciranja ishoda sudskog postupka.
- Sudnicu sam tog 23. decembra neometano napustila, uz obrazloženje da neću više trpjeti torturu, politički, pravni, procesni, psihički i fizički progon i diskriminaciju koju na meni više od dvije godine upražnjavaju. Ta tortura je spomenutog dana kulminirala javnim iznošenjem moje medicinske dokumentacije - rekla je Milić.
Neistina je, dodaje, i da je po izlasku iz Višeg suda otišla u Ambasadu Srbije, već je produžila do "Erste" banke, a potom otišla do taksi stanice u centru Podgorice, a zatim u Ambasadu.
- Sadržaj razgovora koji sam ovdje obavila sa službenicom Ambasade Vesnom Radojević dokaz je da nije postojala nikakva namjera skrivanja i bijega, već, sasvim suprotno, namjera da po obavljenom razgovoru produžim u Upravu policije i tamo zahtijevam da se iz mobilnog telefona dr. Šoća izuzmu snimci koje je napravio fotografitajući me nagu u sobi za advokate Višeg suda u Podgorici i da se pokrene krivični postupak. Vesna Radojević je po obavljenom razgovoru pozvala taksi vozilo, koje je stiglo pred Ambasadu. Kako sam po izlasku iz Ambasade telefonom obaviještena od mog branioca Jugoslava Krpovića da mi je u odsustvu ponovo određen pritvor prije nego što su mi ukinute mjere nadzora, ostala sam u dvorištu Ambasade do dolaska oba moja branioca - ispričala je Milić.