Ministar odbrane Crne Gore Predrag Bošković ocijenio je da se protesti u organizaciji Srpske pravoslavne crkve (SPC) koriste kao negacija crnogorskog državnog bića i identiteta, ali i Crne Gore kao nezavisne države.
Naglasio je da u dešavanjima u vezi s usvojenim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti prvi put postoji "neskriveno miješanje državnih organa Srbije i pojedinih funkcionera te zemlje u unutrašnja politička pitanja Crne Gore".
Bošković je rekao da se galama nije podigla zbog samog zakona, već da je kampanja usmjerena ka negaciji Crne Gore i Crnogoraca kao nacije.
- Upravo ovi protesti koje organizira Srpska pravoslavna crkva se koriste kao negacija državnog bića Crne Gore, identiteta i Crne Gore kao nezavisne države. Imali smo izjave pojedinaca gdje govore da će se Crna Gora kad-tad vratiti Srbiji, što pokazuje da priroda cjelokupnih protesta i galame koja se digla uopće nije Zakon o slobodi vjeroispovijesti, već je ova kampanja usmjerena ka negaciji Crne Gore, Crnogoraca kao nacije i nezavisne države - rekao je Bošković za crnogorske medije.
Mora im, kako je rekao, poručiti da je ovaj zakon stupio na snagu, da se neće povući i da je Crna Gora, kao što je to rekao premijer Duško Marković, spremna da razgovara s Mitropolijom crnogorsko-primorskom o temeljnom ugovoru.
- I prije ovog zakona nije bila samo SPC registrirana, jer je željela da bude izvan zakona i iznad države Crne Gore. Nadam se da će se Mitropolija dozvati pameti i da će vidjeti da Zakon o slobodi vjeroispovijesti nije usmjeren protiv njih, da daje mnogo veća prava i mogućnosti Mitropoliji da vrši svoju funkciju u Crnoj Gori - rekao je Bošković.
Komentirajući litije i molebane koji se održavaju širom Crne Gore, Bošković kaže da je demokratsko pravo MCP-a da ih organizira, sve dok su skupovi mirni i dok šalju mirne poruke.
Poručio je da država neće otimati manastire, već želi da to pitanje uvede u red i riješi na moderan način, kao sve evropske države.
- Svi moramo biti svjesni da je Crna Gora nezavisna država, kao takva uređuje svoj pravni sistem. Bilo je potrebno urediti prava i obaveze vjerskih zajednica, jer je star zakon iz 1977. Radilo se dugo na ovom zakonu, on je moderan i evropski, dobio je podršku svih međunarodnih adresa, među njima i Venecijanske komisije. Ono što treba naglasiti je da je taj zakon iskorišten kao okidač za provođenje raznih malicioznih aktivnosti protiv Crne Gore i ono što je specifično je da imamo prvi put neskriveno miješanje državnih organa Srbije i njihovih funkcionera u politička pitanja Crne Gore - rekao je Bošković.
Kad je riječ o slanju crnogorskih vojnika u Irak, Bošković je rekao da prate dešavanja na Bliskom istoku.
- Posljednjih dana imamo deeskalaciju sukoba. Pratimo situaciju zajedno s NATO-ovim partnerima i procijenit ćemo je li sigurnost zagarantirana i nakon zajedničkih razgovora odlučit ćemo hoćemo li slati jednog do dvojice vojnika - kaže Bošković.
Govoreći o hibridnom ratu koji se vodi protiv Crne Gore, Bošković je rekao da je, s obzirom na to da je Crna Gora članica NATO-a, konvencionalna prijetnja malo moguća zbog člana 5 Sjevernoatlantskog ugovora.
- Ali ono što osjećamo duže vremena je specijalni hibridni rat koji se vodi protiv Crne Gore iz određenih centara. I dosad smo se borili, borit ćemo se i izborit ćemo se, jer imamo kapacitete da odgovorimo na takve prijetnje - tvrdi Bošković.