Međunarodni dan slobode medija obilježava se ove godine u okolnostima koje jasno pokazuju zašto je više nego ikad sloboda medija kamen temeljac demokratskih društava, koja mogu napredovati samo ako građani imaju pristup pouzdanim informacijama i na njima zasnivaju svoje odluke, saopćeno je iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Pandemija Covida-19 pokazala je, kako dodaju, koliko riskantan i težak može biti rad novinara i koliko su novinari posvećeni kada se radi o donošenju pravovremenih i tačnih informacija, a u vrijeme nesigurnosti više nego ikad prije pristup pouzdanim informacijama koje se provjeravaju činjenicama, bez neprimjerenog uplitanja i utjecaja, presudan je i doprinosi otpornijem društvu.
- Dok se svijet bori protiv pandemije Covida-19, suočavamo se s drugom globalnom pandemijom, dezinformacijama i lažnim vijestima. Moramo se suočiti s ovom opasnom pojavom s jednakom odlučnošću i snagom. Želio bih odati počast crnogorskim novinarima, koji su tokom proteklih mjeseci uložili ogroman trud u vanrednim okolnostima, pružajući tačne, blagovremene i provjerene informacije svima nama - poručio je ambasador EU u Crnoj Gori Aivo Orav.
Izražavajući zahvalnost medijima na dobro obavljenom poslu, Delegacija EU naglašava da se ni situacija uzrokovana pandemijom niti bilo koje druge okolnosti ne mogu koristiti kao izgovor za nametanje neopravdanih ograničenja slobodi medija i slobodi izražavanja.
- Na Međunarodni dan slobode medija, moramo još jednom naglasiti važnost poboljšavanja profesionalnih standarda u medijskom izvještavanju, kao i potrebu stvaranja povoljnog okruženja u kojem se slobode medija ne mogu zloupotrijebiti ili umanjiti - rekao je Orav.
Evropska unija, dodaje se u saopćenju, u kontinuitetu prati stanje slobode medija kao integralnog dijela pregovora Crne Gore o pristupanju EU.
- Kao i svake godine, naša ocjena će biti objavljena u godišnjem izvještaju EU o Crnoj Gori, koji se očekuje krajem proljeća. Iako je pozitivno to što je u 2020. bilo manje slučajeva napada na novinare, želimo podsjetiti da je prošlogodišnji izvještaj posebno ukazao na činjenicu da je u Crnoj Gori potrebno snažnije garantirati sigurnost novinara i pojačati napore u istraživanju slučajeva napada na medijske radnike. Izvještaj je, također, ukazao na potrebu da se osigura finansijska i uređivačka nezavisnost svih medija i regulatornih tijela za medije, kao i podrška uspostavljanju efikasnih mehanizama samoregulacije - navodi se u saopćenju.
Delegacija EU, kako ističu, pridaje posebnu pažnju izazovnim okolnostima u kojima rade crnogorski mediji, a koje je dodatno pogoršala kriza Covida-19.
- Evropska unija podržava crnogorske medije kroz različite programe, uključujući Program za profesionalizaciju medija, u okviru kojeg je trenutno aktivno pet projekata u vrijednosti od milion eura. Mi ćemo i dalje stajati na strani slobodnog i nezavisnog novinarstva u Crnoj Gori i tragati za daljnjim mogućnostima kako bismo pomogli medijima da prebrode posljedice pandemije. Želio bih podsjetiti da je sloboda medija pravo, ne samo medijskih profesionalaca, nego i svakoga od nas. Moramo posvetiti sve naše napore zaštiti tog prava - zaključio je ambasador Orav.