Antivirusni lijekovi daju se u prvih pet dana od pojave simptoma korone, dosadašnja iskustva pokazala su da su toliko učinkoviti, da većina pacijenata nema potrebu za bolničkim liječenjem. Ipak, ljekari upozoravaju, vakcinacija je najbolji put u borbi protiv virusa, te da je uvijek "bolje spriječiti a ne liječiti."
Prvi kontigent lijeka protiv koronavirusa američke kompanije MSD - Molnupiravir stigao je u Srbiju sredinom decembra, dok je prije tri dana, kako je saopćilo Ministarstvo zdravlja, u Srbiju stigao i Paxlovid, jedan od najmodernijih lijekova protiv korone, kompanije Pfizer.
Naime, za Molnupiravir proizvođač navodi da ublažava tok bolesti Covid-19, a uzimanjem lijeka ubrzo posle pojave simptoma, rizik od odlaska u bolnicu ili smrti od infekcije koronavirusom smanuje se za 50 posto. Kako je već pojašnjeno, lijek pomaže samo ako se uzme u roku od pet dana od početka simptoma.
S druge strane, lijek Paxlovid je antivirusni lijek koji sadrži dvije komponente ritonavir i nirmatrelvir i namijenjen je za oralnu upotrebu. Indikovan je za tretman Covid-19 infekcije, kod odraslih, koji ne zahtijevaju dodatni kiseonik i koji imaju povećan rizik progresije u tešku formu bolesti. Sa primjenom lijeka preporučljivo, takođe, započeti u okviru prvih pet dana od pojave simptoma.
Srbija je krajem prošle godine, među prvima, zajedno sa SAD i Velikom Britanijom potpisala ugovor sa predstavnicima kompanije Pfizer o nabavci najboljeg lijeka protiv koronavirusa, koji smanjuje rizik od hospitalizacije i teških oblika bolesti kod pacijenata i do 89 posto.
Jedini lijek za zaustavljanje epidemije je vakcinacija, kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou. Prema riječima stručnjaka, sve dok postoji i jedna osoba u kojoj virus može da mutira, infekcija može buknuti. Kako su već lekari više puta objasnili, koronu nećemo iskoreniti, ali mi možemo postati otponiji, vakcinacijom, nakon čega će ostati manje prostora za nove. mutacije.