Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da se Srbija naoružava iz zemalja koji se pojavljuju kao otvoreni neprijatelji Evrope i NATO-a, te se nada da će to pomoći da se razbistri slika regiona zapadnog Balkana na nekim važnim političkim adresama unutar evropske i euroatalanske zajednice, piše Cdm.
- Naoružavanje uvijek zabrinjava i ono govori o tome da je pojačan osjećaj ugroženosti u Evropi. Dodatan rizik donosi naoružavanje na Balkanu. Ne treba da previdimo da nažalost ukupna kultura pa i sigurnosna na Balkanu nije na onom nivou kao što je u ostalim djelovima razvijene Evrope. Zato generalno nas to brine. U ovom slučaju riječ je o produženoj tendeciji naoružavanja Srbije oružjem koje je iz zemalja koje se sada pojavljuju kao konkurenti i Evrope i NATO-a. To je nešto što treba registrovati - kazao je Đukanović na Cetinju, odgovarajući na pitanja novinara.
Njega to ne iznenađuje.
- To je dosljedan potez politike koju Srbija vodi unazad nekoliko godina. Ali vjerujem da će pomoći da se dodatno razbistri slika regiona zapadnog Balkana na nekim važnim političkim adresama EU i NATO-a - kazao je Đukanović.
Predsjednik Sjeverne Makednije Stevo Pendarovski kazao je da nema procjenu da je Srbija za njih sigurnosna prijetnja.
Đukanović nije htio previše da kometariše transkripte razgovora Miloša Medenice, u kojima se pominje i njegova majka, inače bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, navodeći da je to posao za tužilaštvo.
- Nemam sumnji da će ta grana vlasti profesionalno obaviti svoj dio posla i ispitati sve okolnosti - istakao je Đukanović.
Govoreći o konceptu manjinske vlade, Đukanović ističe da će tu vladu činiti partije koje u parlamentu imaju 14, 16 ili 19 poslanika.
- Razliku do 41 davaće DPS. Šta mislite, je li to uticaj ili nije - naveo je lider DPS-a.
Đukanović je izrazio zadovoljstvo zbog posjete predsjednika Sjeverne Makedonije Steva Pendarovskog. Vjeruje da će ona doprinijeti boljim odnosima i saradnji Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
- Mi Makedoniju smatramo prijateljskom državom, partnerom u svim regionalnim i širim integracijama - kazao je Đukanović.
Kao zemlja prijatelj Crna Gora, kaže Đukanović, prati probleme sa kojima se suočava Sjeverna Makedonija na putu ostvarivanja svog evropskog cilja.
- Veoma pozdravljamo to što je Sjeverna Makedonija uradila tokom prethodnih godina dugog zastoja u procesu EU integracija. Pozdravljamo žrtvu koju je Makedonija podnijela i pozdravljamo konstruktivne inicijative koje su u krajnjoj liniju rezultatirali Prespanskim sporazumom - rekao je Đukanović.
Nažalost, danas se Sjeverna Makedonija suočava sa problemima na tom putu, ali se Đukanović nada da su nedavni izbori u Bugarskoj otvorili prostor za napredak.
- Crna Gora se na svakom mjestu otvoreno zalaže da prvi korak u inteziviranju evropske agende za zapadni Balkan bude početak pregovora sa Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Vjerujemo da se to može dogoditi tokom predsjedavanja Francuske EU. U svemu tome imamo i svoja očekivanja. Ni naš tempo približavanja Evropi nije onakav kakav mi želimo da bude - istakao je Đukanović.
Podsjeća da je za region zapadnog Balkana izuzetno važan podsticaj koji bi trebao da dođe iz Brisela i drugih evropskih političkih centara.
- Očekujemo da bi upozorenje koje je Evropa na temu sigurnosti dobila kroz rusku agresiju u Ukrajini, moglo da obezbijedi dugoročnu fokusiranost EU i njenih institucija na dalje proširenje i ujedinjene zemalja zapadnog Balkana - istakao je Đukanović.