SPP I SDA SANDŽAK

Historijski trenutak za Bošnjake i BNV: Zukorlić i Ugljanin potpisali Sporazum o zajedničkom djelovanju

Želimo islamsku zajednicu sa sjedištem u Novom Pazaru, duhovnim centrom u Sarajevu, poručio je Zukorlić

E. Ć. / Anadolija

26.12.2022

Sa potpisivanja Sporazuma. Anadolija

Predsjednici Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka i Stranke pravde i pomirenja (SPP), Sulejman Ugljanin i Usame Zukorlić potpisali su sinoć u Novom Pazaru Sporazum o programskoj saradnji u Bošnjačkom nacionalnom vijeću (BNV), javlja Anadolu Agency (AA).

Ovim sporazumom je praktično formirana većina u predstavničkom tijelu Bošnjaka u Srbiji i otvoren put za izbor organa na današnjoj prvoj sjednici BNV-a.


Predsjednica BNV-a

Lideri stranaka potpisnica sporazum su ocijenili kao jedan od historijskih trenutaka za Bošnjake i Bošnjačko nacionalno vijeće, te izrazili očekivanje za jedinstvo Bošnjaka u regionu.

Predsjednik Stranke pravde i pomirenja (SPP) Usame Zukorlić rekao je da su dvije bošnjačke stranke usaglasile program kao i stavove o jedinstvu i pravima islamske zajednice.

- Želimo islamsku zajednicu sa sjedištem u Novom Pazaru, duhovnim centrom u Sarajevu i da svakako imamo podršku u radu Islamske zajednice od strane Bošnjačkog nacionalnog vijeća i od strane najznačajnijih zajednica iz okruženja, prije svega Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Diyaneta u Turskoj - rekao je Zukorlić, predočivši da će SPP imati obavezu i odgovornost da delegira Misalu Pramenković za mjesto predsjednika Bošnjačkog nacionalnog vijeća.

On je, čestitajući ovaj dan Bošnjacima kao historijski, podvukao da će buduća predsjednica BNV-a imati obavezu da zajedno sa timom sa dvije liste, zajedno, “više ne predstavlja političku stranku, nego će predstavljati bošnjački narod u ovoj državi, a Bošnjačko nacionalno vijeće je najveći predstavnički organ Bošnjaka u ovoj državi. Braćo i sestre, svi ovdje prisutni i vi koji nas pratite uživo preko medija – neka nam je hairli historijski dan za Bošnjake Sandžaka iz Srbije”, kazao je Usame Zukorlić.


Zaštita bošnjačkog nacionalnog interesa

Predsjednik SDA Sandžaka, Sulejman Ugljanin je, podsjetivši da je osnovna uloga BNV-a zaštita bošnjačkog nacionalnog interesa u Srbiji, rekao da nakon dugo vremena usaglašeni program sa SPP-om predstavlja kontinuitet političke ideje sa kojom je BNV i osnovano.

- Osnovni zadataka Bošnjačkog nacionalnog vijeća je zaštita bošnjačkog nacionalnog interesa, jer u ovoj zemlji ne postoji Vijeće naroda koje bi štitilo naše interese. Od 23 manjinska naroda u Srbiji jedino Bošnjaci nemaju matičnu državu koja bi se aktivno legitimisala da štiti interese bošnjačkog naroda u ovoj zemlji.

Sutra ovo Bošnjačko nacionalno vijeće nastavlja kontinuitet te političke ideje. Sporazum su potpisale dvije bošnjačke stranke, a BNV je jedno. Nije gubitnik ni jedna stranka, dobitnici su Bošnjaci. Naša je obaveza da sarađujemo u ime Bošnjaka - istakao je Ugljanin izrazivši želje da ovaj sporazum bude početak trajnog bošnjačkog jedinstva ne samo u Sandžaku nego na cijelom Balkanu.

Prema potpisanom sporazumu strane ugovornice saglasne su da grade jedinstvo Bošnjaka na principima očuvanja kontinuiteta političke ideje Bošnjačkog nacionalnog vijeća, a sve u cilju ostvarivanja strateških ciljeva bošnjačkog naroda u Republici Srbiji.


Šta sadrži dogovor

U budućem radu Bošnjačkog nacionalnog vijeća dogovoreno je, između ostalog, zajedničko djelovanje u cilju ostvarivanja svih individualnih i kolektivnih prava Bošnjaka koja su garantovana Ustavom Republike Srbije. 

Dogovor sadrži i potpunu reformu zakonodavstva u oblasti prava i sloboda manjinskih naroda, prenošenje osnivačkih prava javnih institucija i organizacija od posebnog značaja za Bošnjake na Bošnjačko nacionalno vijeće kao i ostvarivanje prava Bošnjaka na obrazovanje na bosanskom maternjem jeziku i pismu u odgojno-obrazovnim ustanovama na osnovu prava stečenog rođenjem, bez obaveze dodatnog izjašnjavanja.

Također cilj dvije bošnjačke stranke je usaglašavanje nacionalne strukture zaposlenih u sudstvu, tužilaštvu, policiji i drugim državnim organima i službama sa javnim ovlaštenjima u Sandžaku, sa nacionalnom strukturom stanovništva u sandžačkim opštinama, rasvjetljavanje i procesuiranje svih ratnih i drugih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Sandžaku u periodu od 1990. do 2000. godine, kažnjavanje odgovornih i podizanje dostojnog spomen obilježja žrtvama državnog terora u Sandžaku, kao Usvajanje Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici u Narodnoj Skupštini Republike Srbije.

Sporazumom se predviđa aktivnost na obezbjeđivanju prava Bošnjacima Sandžaka da uspostavljaju i razvijaju sve vrste odnosa i saradnje sa Bošnjacima Bosne i Hercegovine, koji ne mogu biti manjeg obima od specijalnih i paralelnih odnosa i saradnje srpskog naroda iz Bosne i Hercegovine sa svojim matičnim narodom u Srbiji.

Potpisnici su saglasni da sva prava koja ima Srpska pravoslavna crkva, istovjetna prava treba imati i Islamska zajednica, te će se strane ugovornice zalagati i doprinijeti jedinstvu Islamske zajednice sa sjedištem u Novom Pazaru i duhovnim centrom u Sarajevu uz podršku Rijaseta - BiH i Diyaneta u Turskoj.


Podrška Odsjeku bosanski jezik

Uz partnersko učešće u Bošnjačkom nacionalnom vijeću SDA Sandžaka i SPP su dogovorile i nastavak razvoja obrazovanja Bošnjaka na bosanskom jeziku u duhu bošnjačke kulture u osnovnim, srednjim školama i na univerzitetima, kao i da će se zajednički angažiraju na realizaciji projekata poput temeljne obnovu Stare čaršije u Novom Pazaru i Sjeničke tvrđave, osnovati i izgraditi Bošnjački kulturni centar u Novom Pazaru, u čijem sastavu će biti bošnjački muzej, bošnjački arhiv, bošnjačka biblioteka, bošnjačko pozorište, izdavačka kuća i bošnjački mediji i institut za bosanski jezik i bošnjačku književnost, te izgraditi memorijalni centar Hadžet.

Osnivanje fonda za besplatne udžbenike na bosanskom jeziku, nastavak realizacije projekta "Program povratka i održivog opstanka prognanih i interno raseljenih Bošnjaka opštine Priboj“, podrška Odsjeku bosanski jezik i bošnjačka književnost na Internacionalnome univerzitetu u Novome Pazaru i inicijativa za osnivanje istog na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru i te formirati redakciju na bosanskome jeziku pri javnim servisima Radio televizija Srbije i Radio televizija Vojvodine su tačke ovog sporazuma o zajedničkom djelovanju.

Bošnjačko nacionalno vijeće, kao zastupničko tijelo manjinske uprave Bošnjaka u Srbiji, broji ukupno 35 mjesta. Na izborima održanim 13. novembra liste “Sandžačka demokratske partija -Husein Memić“ i “Jedinstveno za slobodno Vijeće – Stranka pravde i pomirenja – dr. Misala Pramenković” su osvojile po 12 mandata, lista "Bošnjačko jedinstvo – dr. Sulejman Ugljanin” 10 i lista “Savez za Sandžak i dobre Bošnjane” jednog vijećnika.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.