Tomislav Žigmanov, predstavnik vojvođanskih Hrvata i ministar u aktualnoj vladi Republike Srbije, gostovao je u emisiji Nedjeljom u 2, gdje je komentirao odnose dviju zemalja, posebno s obzirom na posjetu Ivice Dačića Hrvatskoj prije dva dana.
PREDSTAVNIK HRVATA
Žigmanov je naglasio da relaksiranja odnosa nema bez rješavanja otvorenih pitanja, ponajprije onih ratnih
Žigsmanov: Riješiti otvorena pitanja. Nedjeljom u 2, screenhsot
Tomislav Žigmanov, predstavnik vojvođanskih Hrvata i ministar u aktualnoj vladi Republike Srbije, gostovao je u emisiji Nedjeljom u 2, gdje je komentirao odnose dviju zemalja, posebno s obzirom na posjetu Ivice Dačića Hrvatskoj prije dva dana.
Žigmanov je naglasio da relaksiranja odnosa nema bez rješavanja otvorenih pitanja, ponajprije onih ratnih, te kako je to način da se ponovno postigne povjerenje. Rekao je i da odnosi funkcioniraju u brojnim segmentima, ali ne i onim političkim, no vjeruje da se mogu postići pozitivni pomaci.
- Kad ste u situaciji da ste u životu manjinske zajednice gdje uvijek postoji relativno mali broj resursa, relativno mali broj ljudi koji se hoće baviti određenim pitanjima, onda imate ovu vrstu atipičnosti kao mogući ishod. Drugim riječima, nekad određene pozicije koje igrate u društvenom životu nisu toliko stvar vaših naklonosti, nego i potreba i odgovora koji su pred vama. U tom smislu ja jesam 'umatičen' više u kulturi, književnosti i filozofiji, a politika je izbor koji je bio nametnut - rekao je u početku emisije.
- Mi smo dio manjinske zajednice koja surađuje u području politike, kulture, obrazovanja, sporta - više desetljeća. I sazrela je svijest da bismo mi, koji se bavimo suradnjom između dviju zajednica, trebali na neki način to ostvariti kroz neki formalni sporazum.
Inicijativa je došla od Janka Veselinovića iz Golubića kraj Obrovca gdje je ove godine u avgustu održan 15. naučni skup o hrvatsko-srpskim odnosima, koji ne samo da fokus stavlja na ključne teme u hrvatsko-srpskim odnosima nego uvijek ima i jednu dodatnu vizuru koja se često izostavlja - to je vizura interesa, perspektiva, Srba u Republici Hrvatskoj i Hrvata u Republici Srbiji - rekao je.
- Kao posljedica svih tih naših nastojanja, iskustva u suradnji, određenih vrsta beneficija, došlo se do ideje da se to učini kroz Deklaraciju. Ona nije imala težinu jer nije bila prihvaćena od SDSS-a u Hrvatskoj i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
Mi smo stavili samo svoje potpise, tijela koje odlučuju unutar naše političke organizacije su to prihvatila i ovo je iskorišteno da se ona u punom kapacitetu i potpiše, s pečatima stranaka. I da mi tako, kao politički lideri Hrvata u Srbiji i Srba u Hrvatskoj, damo svoj doprinos kad su u pitanju hrvatsko-srpski odnosi, odnosi između dvaju naroda i dviju država. Gdje su naši dosezi, znate i sami - dodao je.
ULAZAK U 123 ZEMLJE
PONOVLJENI POSTUPAK