HDZ BIO PROTIV

Hrvatski sabor prvi put glasao o priznanju Palestine, ipak inicijativa nije usvojena

Smatram da je riječ o simboličkom činu koji je korak prema međunarodnom priznavanju Palestine, rekla je Benčić

Sa sjednice Hrvatskog sabora. Patrik Macek/PIXSELL

N. Aj.

21.9.2024

Hrvatski sabor jučer je prvi put glasao o pitanju priznanja Palestine te o provedbi odluke Međunarodnog suda pravde o nezakonitom naseljavanju i okupaciji palestinskih područja.

- Činjenica da je u Gazi do sada ubijeno preko 40 tisuća ljudi, od čega su većina žene i djeca, stavlja nas pred moralni i politički zahtjev da se založimo za očuvanje međunarodnog pravnog poretka, mira i prava na život svakog čovjeka, bez obzira gdje je rođen i gdje se nalazi. Smatram da je riječ o simboličkom činu koji je korak prema međunarodnom priznavanju Palestine, ali i sprječavanju daljnje eskalacije sukoba u cijeloj regiji. Pozivam da se pridružimo zemljama poput Slovenije, Španjolske, Irske, Norveške, koje su taj korak već napravile - istaknula je prije glasanja predsjednica kluba Možemo! Sandra Benčić.

Inačeje incijativu pokrenuo Klub zastupnika Možemo!.

Od kolegica i kolega zastupnika, Benčić je tražila "da se sjete koliko su Hrvatima značila prva priznanja u trenutku kad je Hrvatska bila napadnuta, okupirana i osuđivana od dijela međunarodne zajednice te podsjetila da je Hrvatsku prvo priznao Island, a ne neka od velikih sila."

HDZ-ova većina zastupnika u Hrvatskom saboru glasala je protiv prijedloga kluba zastupnika stranke Možemo! o priznanju Palestine i pružanju bilateralne humanitarne pomoći, a glasali su i protiv prijedloga zaključka kojim bi se provela odluka Međunarodnog suda pravde o nezakonitom naseljavanju i okupaciji palestinskih područja.

Nakon što je HDZ-ova većina odbila podržati priznanje Palestine i odluku Međunarodnog suda pravde, Benčić je izjavila:

- Još jednom, HDZ-ova je većina pokazala nespremnost da Hrvatsku prestane doživljavati kao malu i beznačajnu zemlju i da napravi iskorak koji će pokazati da imamo vlastitu, suverenu vanjsku politiku, čiji je osnovni cilj jačati međunarodne institucije poput Međunarodnog suda pravde, obnoviti međunarodni pravni poredak i čvrsto stajati u obrani civila i civilnih žrtava sukoba svugdje u svijetu.Jednog dana, naša djeca ili unuci možda će učiti da smo živjeli u vremenu kad su se događali masovni ratni zločini i rizik od genocida nad jednim narodom i pitat će nas što smo o tome rekli i što smo napravili.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.