Vivek Ramasvami (Ramaswamy), bivši farmaceutski poduzetnik i milijarder, kojeg je Donald Tramp (Trump) imenovao za vođu novog Odjela za učinkovitost Vlade, zajedno s poznatim poduzetnikom Ilonom Maskom (Elon Musk), predlaže radikalne promjene u strukturi američke vlade.
Među najistaknutijim dijelovima njihovog plana je prijedlog za smanjenje broja državnih službenika, gašenje određenih vladinih agencija i drastično smanjenje savezne potrošnje.
Ramasvami je, tijekom svoje političke kampanje, najavio odlučnu borbu protiv onoga što naziva "velikom vladom". Založio se za ukidanje Ministarstva obrazovanja, smanjenje moći Porezne uprave, kao i povlačenje američke pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu. Također, ističe kako bi želio eliminirati 1,5 milijuna državnih službenika i smanjiti ulogu FBI-ja, koji bi, prema njegovom mišljenju, trebao biti ugašen.
Iako bi gašenje savezne agencije, poput FBI-ja, zahtijevalo odobrenje Kongresa, Ramaswamy je odlučan u namjeri da u samo dvije godine drastično smanji veličinu američke birokracije. Ovaj ambiciozan plan trebao bi rezultirati smanjenjem federalne potrošnje i rezanjem "teških" vladinih institucija.
Vlada u reformama
Kroz Odjel za učinkovitost Vlade, Ramasvami i Mask imaju zadatak da do 4. jula 2026. godine Bijeloj kući dostave prijedloge koji bi omogućili značajne uštede u federalnom proračunu, koji trenutno iznosi gotovo sedam trilijuna dolara. Mask, poznat po svom poduzetničkom duhu, vjeruje da bi savezni proračun mogao biti smanjen za čak 2 trilijuna dolara, smanjujući broj vladinih agencija sa sadašnjih 400 na samo 99.
Ovaj plan, koji uključuje smanjenje potrošnje i smanjenje birokracije, osmišljen je kako bi federalna vlada postala učinkovitija i poduzela više poduzetnički pristup upravljanju resursima. Iako takvi prijedlozi obećavaju drastične promjene, Trump je već najavio da će tijekom svog mandata nastaviti s provođenjem strukturnih reformi velike razmjere, koje će se fokusirati na smanjenje vladinih troškova.
Glavni izvor troškova
Prema trenutnom proračunu, najveći udio federalne potrošnje ide na socijalne usluge i zdravstvo. Na socijalno osiguranje prošle godine otpalo je 1,46 biliona dolara, dok je za zdravstvo izdvojeno 912 milijardi, a za Medicare 874 milijarde dolara. Iako su ovi troškovi ključni za sigurnost i zdravlje američkih građana, Mask i Ramasvami sugeriraju da bi se značajna sredstva mogla uštedjeti kroz smanjenje birokracije i restrukturiranje vladinih programa.
Do sada je oko 150 poslovnih lidera pregledalo potrošnju u vladinim agencijama i dali su gotovo 2.500 preporuka za smanjenje troškova. Međutim, mnoge od tih preporuka zahtijevaju odobrenje Kongresa i do sada nisu bile prihvaćene, zbog čega je jasno da će pravi izazov biti implementacija ovih ambicioznih promjena.
Ironija u planovima
Jedna od glavnih kritika prema Ramasvamiju i Masku jest njihova pozadina kao milijardera, što izaziva ironiju u kontekstu smanjenja državne potrošnje i smanjenja broja zaposlenih u vladinim agencijama. Kritičari smatraju da bi poduzetnici s ogromnim bogatstvom, poput njih dvojice, mogli imati poteškoća u razumijevanju problema koji pogađaju svakodnevne građane, čije bi poslove smanjenje broja državnih službenika moglo direktno ugroziti.
Ramasvami, poznat po svom kritičkom stavu prema "dubokoj državi" i federalnim agencijama, predlaže radikalnu preraspodjelu proračunskih sredstava, uključujući smanjenje budžeta FBI-ja i preusmjeravanje sredstava Tajnoj službi i obavještajnim agencijama. Njegov slogan "Ugasi ih!" označava njegovu ambiciju da smanji ulogu savezne vlade u svakodnevnom životu građana, uz naglasak na privatne inicijative i smanjenje državnog utjecaja.
Maskov plan
Maskov plan za smanjenje proračuna američke vlade za 2 trilijuna dolara izazvao je podijeljena mišljenja među ekonomistima. Mnogi smatraju da je matematički nemoguće pronaći toliku količinu ušteda bez drastičnih promjena koje bi mogle imati ozbiljne socijalne i ekonomske posljedice. Iako su prijedlozi ambiciozni, ostaje pitanje hoće li političke i ekonomske prepreke omogućiti njihovu provedbu.
U srcu planova Ramasvami i Maska leži ambicija za smanjenjem državne potrošnje, smanjenjem broja državnih službenika i smanjenjem birokratskih agencija. S obzirom na to da je proračun američke vlade trenutačno na rekordnim razinama, njihova strategija ukazuje na snažnu želju za većom učinkovitošću, ali postavlja i važna pitanja o izvedivosti tih ambicioznih reformi.