HRVATSKA

Predao se Nikola Petrač osumnjičen u aferi s Vilijem Berošem

Poruke iz mobitela Nikole Petrača bile su temelj Uredu evropskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu za pokretanje istrage oko korupcije u zdravstvu

Nikola Petrač. Igor Kralj/PIXSELL

S. S.

22.11.2024

Nikola Petrač, osumnjičeni iz afere mikroskopi u koju je upleten i bivši hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš, predao se u petak policiji koja ga je sprovela u remetinečki pritvor, a koji mu je bio određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, ponavljana nedjela i opasnosti od bijega.

Ranije se predao njegov brat Novica, dok je njihov otac Hrvoje Petrač još uvijek nedostupan hrvatskom pravosuđu. Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda je i njima dvojici odredio jednomjesečni pritvor zbog istih razloga, javila je Hina.

Prema pisanju medija, poruke iz mobitela Nikole Petrača bile su temelj Uredu evropskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu za pokretanje istrage oko korupcije u zdravstvu.

Mediji navode kako je u mobitelu pronađena prepiska koju su Petrači razmjenjivali s poduzetnikom Sašom Pozderom, čija je tvrtka nudila hrvatskim bolnicama medicinsku opremu. Sumnja se da je pri tome podmićivao ministra Beroša koji mu je u zamjenu za novac otvarao vrata u konkursima, odnosno pritiskao ravnatelje da pogoduju upravo Pozderu.

Uz Petrače, pritvor je ranije određen bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu, smijenjenom direktoru zagrebačke Klinike za dječje bolesti Goranu Roiću i voditelju Područne ustrojstvene jedinice HZZO-a Tomi Paviću.

Nakon što je Uskok u petak objavio da su zbog sumnje u korupciju uhitili Vilija Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.

Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita. EPPO je izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.

S druge strane Uskok, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.

Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.

EPPO je u četvrtak izvijestio da je Uskoku predao ovaj slučaj, dok je evropska tužiteljica Laura Kovesi u pismu Europskoj komisiji navela da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, "dodatno pogoršao situaciju".

Kovesi smatra da je Turudić svoju odluku temeljio isključivo na tumačenju Uskoka ne dajući priliku EPPO-u da izrazi svoje stajalište, čime je narušio nepristranost rješavanja sukoba.

Pored toga tvrdi da Uskok nije prijavio istragu o projektu financiranom iz sredstava EU-a, čime je prekršio svoje obveze iz Uredbe o EPPO-u. Navodi i da je određivanje glavnog državnog odvjetnika kao tijela za rješavanje takvih sukoba u suprotnosti s pravom EU-a.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.