Iako su rezultati predsjedničkih izbora u okvirima onog što se moglo očekivati, ipak je veliko iznenađenje to što uporedno brojanje glasova najavljuje pobjedu trenutnog predsjednika Zorana Milanovića već u prvom krugu. Ovo je za "Avaz" izjavio politički analitičar Davor Gjenero.
- Potvrdi li se ta najava, politička dinamika u Hrvatskoj bitno će se promijeniti. Oslabjet će pozicija premijera Andreja Plenkovića, koji zagovara koncept "više Evrope", a ojačat će uloga Milanovićeva "suverenizma" i skepsa prema evropskoj integraciji i euroatlantskim strukturama. Naime, od 2000. do danas niti jedan izabrani predsjednik republike nije bio "plebiscitarni predsjednik", nije pobjeđivao u prvom krugu, a većina okršaja protukandidata u drugom krugu nije bila posve izvjesna. Ovog puta činilo se da će taj drugi krug biti posve izvjestan, možda i izvjesniji nego što je bio onaj između Ive Josipovića i Milana Bandića. U svoja oba mandata, 1992. i 1997. godine predsjednik Tuđman je bio izabran kao "plebiscitarni predsjednik", pa je i iz toga, a ne samo iz tadašnjeg polupredsjedničkog političkog sustava i iz činjenice da je on kontrolirao parlamentarnu većinu, proizlazio njegov utjecaj u političkoj areni - kaže Gjenero.
Dodaje da bi za premijera Plenkovića, koji vodi vladu s minimalnom većinom, "plebiscitarnost" mandata Milanovića mogao biti ozbiljan problem. U takvim uvjetima bit će vrlo teško ograničiti predsjedničke ovlasti, na primjer kad je u pitanju upravljanje vojskom u mirnodopskom razdoblju.
- Premijer Plenković imat će problema u svojim evropskim politikama, a Milanović će naročito snažno insistirati na tome da se Hrvatska ne odrekne koncepta suglasnosti u donošenju odluka unutar EU. Za razliku od Plenkovića, koji snažno podupire politiku Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita (Christian Schmidt), Milanović se prema njegovoj poziciji odnosi s prezirom sličnim onom Dodikovom. On gura Dragana Čovića i hrvatske političare u BiH u suprotstavljanje politici Visokog predstavnika i u zaoštravanje zahtjeva. On Čovića podupire u opstruiranju modela izgradnje južne plinske interkonekcije. On potiče kvazisuverenističke narative koji silno naliče onom Putinove Rusije i potiče hrvatsku političku elitu u BiH da ne poštuje političke projekte euroatlantskih partnera. Sve to sada će biti samo otvorenije i oštrije. Pred vladom u Hrvatskoj je neugodno razdoblje "kohabitacije", a nije još posve jasno šta su sve ciljevi koje Milanović želi ostvariti u narednom mandatu. Po svemu sudeći, jedan od njih će biti pridobivanje potpore HDZ-a BiH za sebe, a protiv Plenkovićeve vlade - ističe Davor Gjenero.