U Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci (NUB) BiH jučer je obilježena 29. godišnjica paljenja Vijećnice, a time i bogatog knjižnog fonda, čiji je veliki dio otišao u nepovrat.
AGRESOR GRANATIRAO S BRDA
S jedne strane, čovjeku je drago što je Vijećnica u novom sjaju, a onda se sjeti tih ratnih dana, kaže on
Knjižni fundus za noć izgubljen. Avaz
U Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci (NUB) BiH jučer je obilježena 29. godišnjica paljenja Vijećnice, a time i bogatog knjižnog fonda, čiji je veliki dio otišao u nepovrat.
Dokumentaciono nasljeđe BiH zapaljeno je u noći između 25. i 26. avgusta 1992. godine.
Te noći su, uprkos trudu uposlenika biblioteke i vatrogasaca, uništena dva miliona bibliotečkih jedinica.
- Sada su utisci pomiješani. S jedne strane, čovjeku je drago što je Vijećnica u novom sjaju, a onda se sjeti tih ratnih dana. To je požar koji najviše boli - započeo je razgovor za “ Avaz” Omer Šetić, koji je bio u prvoj grupi vatrogasaca koji su gasili požar.
Kako kaže naš sagovornik, te noći gorio je cijeli grad. Sve profesionalne jedinice i vozila bili su već na terenu kada je stigla informacija da gori riznica kulturnog nasljeđa Sarajeva, ali i cijele BiH.
Na raspolaganju su imali samo vozilo namijenjeno za gašenje šumskih požara, koje je moglo dopremiti nešto manje vode.
Zbog obimnog granatiranja grada, ni put od Skenderije do Vijećnice nije bilo lako prijeći.
Vatrogasac koji je bio u Vijećnici kobne noći. Printscreen
- Putovali smo 15 minuta. Birali smo najsigurniji put do mjesta događaja. Mjesto požara je bilo u samom vrhu objekta, ispod kupole. Odmah smo pristupili gašenju i požar je ubrzo lokaliziran - prisjetio se Šetić.
Daljnje suzbijanje požara nije se moglo nastaviti bez vode te su vozilo poslali na dopunu. Najbliže mjesto za dopunu bila je Pivnica Sarajevo, no tu večer agresor je prekinuo vodosnabdijevanje te je punjenje išlo znatno sporije.
- Mi smo u pauzi, dok je trajalo dopunjavanje, pomagali ljudima u iznošenju knjižnog fonda. Ljudi koji su došli s teretnim vozilima kako bi evakuirali knjige nije bilo dovoljno, pa smo mi pomagali da se spasi ono što se spasiti može - kazao je naš sagovornik.
No, dok je dopunjeno vozilo stiglo, vatrena stihija se proširila, požar je uzeo maha.
Bogat knjižni fundus, koji svjedoči o historiji BiH, izgubljen je zauvijek.
Uprkos obnovi Vijećnice i činjenice da su svi dijelovi napravljeni prema uzoru na stari objekt, nešto ipak nedostaje.
- Vijećnica mi, što je i normalno, nema onaj „šmek“ koji je imala prije požara. Nema onog mirisa historije, starine - rekao je Šetić.
KOS-OVSKE RATNE PODVALE