Kantonalno javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ (ViK) Sarajevo nalazi se pred jednim od najtežih izazova u svojoj historiji. Zbog višedecenijskog spora s Poreznom upravom Federacije BiH, računi preduzeća su blokirani, isplata plaća radnicima je onemogućena, a s ciljem osiguranja naplate duga, Skupština Kantona Sarajevo dala je saglasnost da ViK pod hipoteku stavi svoju upravnu zgradu u Butilama, vrijednu gotovo 17,5 miliona KM.
Osiguravanje duga
Kako je saopćeno iz ViK-a, hipoteku su zasnovali radi osiguranja poreznog duga od 11,58 miliona KM, a uvjet Porezne uprave bio je da iznos hipoteke bude u visini duga uvećanog za 10 posto. Radi se o zgradi koja ne utiče direktno na funkcioniranje postrojenja, već služi kao kancelarijski i skladišni prostor.
Adnan Šerak, vršilac dužnosti direktora ViK-a, pojasnio je da problem datira još iz 1997. godine, kada je tadašnje rukovodstvo preduzeća dobivalo upute da plaća porez na nenaplaćene račune, što je naročito pogodilo preduzeće zbog velikog broja stanova i korisnika koji nisu uredno izmirivali obaveze. Iako je 2001. godine taj sistem obustavljen, spor se vukao godinama, da bi 2012. dobio sudski epilog – u korist Porezne uprave.
- Sud je više puta vraćao predmet Poreznoj upravi na doradu, ali su oni na kraju jednostrano odlučili blokirati naše račune – istakao je Šerak te nastavio:
- Upozorio sam ih da ćemo ugroziti vodosnabdijevanje u Sarajevu jer nismo u stanju servisirati osnovne obaveze. Tražili su bankovnu garanciju, ali s blokiranim računima to je nemoguće. Jedino rješenje bila je hipoteka na imovinu.
Poskupljenje vode
Paralelno s finansijskim problemima, ViK je najavio moguće poskupljenje cijene vode, i to za čak 48 posto. Prema riječima Šeraka, Nezavisno stručno tijelo, koje uključuje stručnjake i profesore, dalo je preporuku za povećanje cijena na osnovu rastućih troškova, ali konačnu odluku donosi Vlada KS.
Iz ViK-a naglašavaju da cijena vode nije mijenjana od 2013. godine, dok su u međuvremenu troškovi poslovanja značajno porasli. Primjera radi, trošak električne energije je s osam miliona KM u 2021. porastao na 13 miliona KM u 2024. godini, a povećani su i troškovi rada i materijala. Uprkos svemu, očekuje se da će Vlada KS, s ciljem zaštite građana, subvencionirati dio troškova i tako ublažiti teret poskupljenja.
- Više je upitan opstanak ViK-a i njegova operativna sposobnost nego sama cijena vode. Ako ne stabilizujemo finansije, nećemo moći održavati sistem – zaključio je Šerak.
Promjena na vrhu
Podsjetimo, Rusmir Salić je u januaru podnio ostavku na funkciju direktora ViK-a, upravo zbog teških uvjeta poslovanja, a njegovo mjesto preuzeo je Adnan Šerak. Preduzeće ostaje u pregovorima s Poreznom upravom o otplati duga u narednih šest mjeseci, a ključni cilj je deblokada računa, isplata plaća radnicima i nastavak osnovne djelatnosti – vodosnabdijevanja Sarajeva.