UPOZORENJA

Uznemirujući podaci: Najnovije istraživanje otkriva da se Antarktik topi alarmantnom brzinom

Blic.rs

13.6.2018

Topljenje Antarktika se alarmantno ubrzava, pri čemu je oko tri biliona tona leda nestalo od 1992. godine, upozorava međunarodni tim eksperata za led u najnovijoj studiji. 

U posljednjih četvrt vijeka, najjužniji ledeni dio ovog kontinenta - što je ključni pokazatelj klimatskih promjena - otopio se toliko da se dobijenom vodom može pokriti cijeli Teksas do nivoa od četiri metara, utvrdili su naučnici, prenose agencije. 

Zbog sve te vode, svjetski okeani su porasli za oko 7,6 milimetara, navodi američka agencija.

Prema danas objavljenim rezultatima studije u časopisu Nature od 1992. do 2011. godine Antarktik je izgubio oko 84 milijarde tona leda godišnje, dok je od 2012. do 2017. brzina topljenja porasla na više od 241 milijardu tona godišnje.

- Mislim da bi trebalo da se zabrinemo. To ne znači da bi trebalo da budemo očajni. Stvari se dešavaju. Dešavaju se brže nego što smo očekivali - rekao je jedan od koautora studije.

Ova studija je druga po redu procjena, a tim naučnika koji rade u NASA i Evropskoj kosmičkoj agenciji svakih nekoliko godina sprovedu takvu studiju.

Njihova misija je da pruže najobuhvatniji pogled na ono što se događa osjetljivim svjetskim područjima pod ledom na Antarktiku i Grenlandu.

Za razliku od studija u kojima se koristi mjerenje samo jednom metodom, ovaj tim ispituje nestajanje leda na 24 različita načina, uz korištenje od 10 do 15 satelita, kao i kopnenih i vazdušnih mjernih metoda i kompjuterskih simulacija, kaže vodeći autor studije Endrju Šeperd (Andrew Shepard) sa Univerziteta Lids u Engleskoj.

Prema njegovim riječima, postoji mogućnost da Antarktik sam podigne nivo mora za 16 centimetara do kraja vijeka.

Uz to, nivo mora raste zbog topljenja glečera svugdje, leda na Grenlandu i činjenice da se toplija voda širi.

Za ovakvo stanje stvari su, objašnjava Šeperd, krive - klimatske promjene.

Na Antarktiku topljenje leda uglavnom izaziva toplija voda, a topljenje južnog okeana je povezano sa promjenama vjetra koje su, pak, povezane sa globalnim otopljenjem nastalim sagorijevanjem uglja, nafte i prirodnog gasa, zaključuje britanski naučnik.

Najnovije brojke pokazuju da istočni Antarktik gubi relativno malo leda godišnje - oko 31 tonu - od 2012. godine.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.